صنایع دستی و هنرهای سنتی
خانه / سرفصل های دوره راهنمایان گردشگری / دروس ایرانگردی و جهانگردی / صنایع دستی و هنرهای سنتی

آشنایی با صنایع‌دستی و هنرهای سنتی

فرهنگ کليت درهم تنيده‌ای است که از دانش، دين، هنر، قانون، اخلاقيات، آداب‌و‌رسوم و هرگونه توانايی و عادتی که آدمی به‌عنوان عضو جامعه به دست می‌آورد، تشکيل می‌شود.
از آنجا که نظام هنری و زيبا شناختی رابطه مستقيم بر فرهنگ جامعه دارد؛ هنر دارای مصاديق متعدد و گسترده‌ای همانند شعر، موسيقی، نقاشی، معماری، صنايع‌دستی و اموری از اين قبيل می‌گردد. فرهنگ هر جامعه هنر آن جامعه را هدايت و رهبری می‌نمايد و فرهنگ در قالب آن تحقق عينی می‌يابد.

صنایع دستی به مجموعه‌ای از هنر و صنعت اطلاق می‌گردد که با استفاده از مواد اولیه بومی و به کمک دست و ابزار دستی ساخته می‌شود که در آن ذوق و سلیقه سازنده تجلی یافته است. گردشگران گروهی هستن که نقش زیادی در زنده نگه داشتن هنرهای بومی هر منطقه دارند و می‌توانند با حمایت خود جوامع محلی را تشویق و منتفع نمایند و به نوعی در معرفی و گسترش صنایع دستی آنان موثر باشند.

در درس‌های راهنمایان گردشگری، سرفصل "آشنایی با صنایع دستی و هنرهای سنتی" در دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی ارائه می‌شود و شامل 12 ساعت آموزش تئوری (4 جلسه‌ 3 ساعته) است. همچنین این درس جزء 8 سرفصل راهنمایان تاریخی فرهنگی در آزمون جامع میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای دریافت کارت راهنمایان کردشگری و تورلیدری است. کتاب شناخت صنایع دستی ایران نوشته آقای حسین یاوری منبع آزمون جامع است.
مدرس آشنایی با صنایع دستی و هنرهای سنتی در موسسه طبیعت آقای نوید کاشانی هستند.

مهمترین مباحثی که در این درس مطرح می‌شوند، عبارتند از:

تعریف صنایع دستی، ویژگی‌ها و دسته‌بندی آن

تاریخچه صنایع دستی در ایران

اثرات اقتصادی صنایع دستی

تاثیر دوسویه گردشگری و هنرهای سنتی

انواع صنایع دستی (نساجی، هنرهای چوب، فلزات، سفال و سرامیک،شیشه‌گری، زیراندازها و طراحی‌های سنتی)

هنرهای سنتی

صنایع دستیمطالب مرتبط


برچسب ها


ارسال پیام


 

 

 

فرم مشاوره دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام 
نام خانوادگی 
شماره همراه