دوره راهنمایان طبیعت گردی

دوره راهنمایان طبیعت گردی یا اکوتوریسم دوره ای است برای همه افرادی که علاقمند به شناخت طبیعت ایران هستند، مشتاقند تا با انواع سفرهای طبیعت گردی آشنا شوند و یا تمایل دارند به عنوان راهنمای سفرهای طبیعت گردی، فنون و مهارتهای تورگردانی در این حوزه را فرا گیرند . این دوره یکی از دوره های آموزشی مورد تایید وزارت میراث فرهنگی, گردشگری وصنایع دستی است و گواهینامه آن از طرف دفتر مطالعات و آموزش معاونت گردشگری این وزارتخانه ارائه می شود. دروس این دوره ی مهارت محور به صورت تئوری و عملی در قالب سفرهایی آموزشی و علمی ارائه می گردد.

شما می توانید با ثبت اطلاعات خود از امکان مشاوره ی اختصاصی برخوردار شوید .

دریافت مشاوره

مزایای حضور در دوره

آموزش به شیوه ای کاربردی و مهارت محور همراه با معرفی منابع مورد نیاز
تدوین محتوای آموزشی منطبق با نیاز افراد علاقمند به حوزه تور لیدری و سفر
بهره مندی از 20 سال تجربه موفق موسسه طبیعت در آموزش گردشگری
برگزاری دروس تکمیلی اضافه بر سرفصل های دوره راهنمایان طبیعت گردی
ارتباط موثر با آژانس های گردشگری به جهت معرفی دانش آموختگان ممتاز
امکان استفاده و بهره مندی از مشاوره و راهنمایی تخصصی اساتید 
برگزاری سفر عملی کارورزی به جهت ارتقاء مهارت تور گردانی 
ارتقاء سطح دانش فراگیران با برگزاری بیش از ۳۶۰ ساعت سفر و بازدید علمی
مزایای حضور در دوره

دریافت مشاوره تخصصی

شما می توانید با ثبت اطلاعات خود از امکان مشاوره ی اختصاصی برخوردار شوید .

دریافت مشاوره

ویژگی های دوره

ویژگی های دوره
بهره مندی از اساتید تراز اول ایران در حوزه های گردشگری و محیط زیست 
آشنایی با صنعت گردشگری و پتانسیل های کاری موجود در این صنعت
شناخت بیشتر تاریخ ایران و آشنایی با فرهنگ اقوام و عشایر ایران زمین
آشنایی با گیاهان و حیات وحش ایران و فراگیری مفهوم اکولوژی و حفاظت
فراگیری فنون استقرار در طبیعت و مهارت های جهت یابی و نقشه خوانی
آشنایی با مبانی اکوتوریسم و مناطق چهارگانه تحت حفاظت سازمان محیط زیست
یادگیری فنون و مهارتهای تورلیدری و قوانین و مقررات گردشگری 
۱۴ بازدید و سفر آموزشی به موزه ها، پارک های ملی و مناطق حفاظت شده 

دریافت مشاوره تخصصی

شما می توانید با ثبت اطلاعات خود از امکان مشاوره ی اختصاصی برخوردار شوید .

دریافت مشاوره

سرفصل های دوره

فنون استقرار و بقاء در طبیعت و جهت یابی و نقشه خوانی

مدیریت بحران در سفر، امداد، نجات و فوریت های پزشکی

آشنایی با فرهنگ اقوام و عشایر ایران زمین

تاریخ سیاسی و اجتماعی ایران در دوران معاصر

شناخت روحیات ملل

اخلاق حرفه ای و الگوهای رفتاری در گردشگری

شناخت صنعت گردشگری

کاربرد فناوری اطلاعات در سفر

آشنایی با اکوسیستم های ایران و جغرافیای اکوتوریسم

آشنایی با حشرات، بندپایان و پروانه نگری

آشنایی با مبانی اکوتوریسم، مدیریت مقاصد گردشگری و مشارکت جوامع محلی

آشنایی با مناطق 4 گانه تحت حفاظت سازمان محیط زیست

آشنایی با پستانداران ایران

آشنایی با اکولوژی و حفاظت

آشنایی با دوزیستان و خزندگان ایران

فنون و مهارت های تورگردانی پایه و تخصصی

فن بیان و اصول سخنوری

آشنایی با پرندگان ایران و پرنده نگری

آشنایی با فنون پایه کوهپیمایی و هدایت گروه در کوهستان

آشنایی با لوازم و تجهیزات طبیعت گردی

آشنایی با جغرافیای کوهستان از منظر اکوتوریسم

قوانین و مقررات گردشگری

آشنایی با میراث فرهنگی و معنوی، صنایع دستی و هنرهای سنتی

آشنایی با گیاهان ایران و زیستگاه های رویشی

عکاسی در طبیعت

واژگان و اصطلاحات اکوتوریسم و زبان تخصصی

آشنایی با گردشگری نجوم

آشنایی با زمین گردشگری

آشنایی با ماهیان و آبزیان ایران

اصول و مبانی تفسیر میراث فرهنگی و طبیعی

آشنایی با فرایند صدور کارت

گردشگری آبی و ساحلی

کارورزی


دریافت مشاوره تخصصی

شما می توانید با ثبت اطلاعات خود از امکان مشاوره ی اختصاصی برخوردار شوید .

دریافت مشاوره

نمونه گواهینامه

دریافت مشاوره تخصصی

شما می توانید با ثبت اطلاعات خود از امکان مشاوره ی اختصاصی برخوردار شوید .

دریافت مشاوره

فیلم ها

دریافت مشاوره تخصصی

شما می توانید با ثبت اطلاعات خود از امکان مشاوره ی اختصاصی برخوردار شوید .

دریافت مشاوره

گالری تصاویر

سوالات متداول

اکوتورلیدر یا تورلیدر سفر طبیعت گردی کسی است که دوره راهنمایان اکوتوریسم را گذرانده و موفق به اخذ کارت تور لیدری طبیعت گردی شده است. همچنین یک راهنمای طبیعت گردی مدیریت اجرایی و سرپرستی یک تور طبیعت گردی را بر عهده دارد.


این دوره برای افرادی که اولا اهل سفر هستند و می خواهند حرفه ای تر و مسئولانه سفر کنند می تواند کاملا مفید و کاربردی باشد. ثانیا با شرکت در این دوره می توان علاوه بر لذت سفر با اخذ گواهینامه و کارت تور لیدری نسبت به کسب درآمد هم به صورت جدی فکر نمود.


خیر، اتفاقا بسیاری از لیدرهای موفق در دنیا و از جمله در ایران را بانوان تشکیل می دهند.


این دوره در موسسه طبیعت در حدود 11 ماه ( 3 روز در هفته هر روز 3 ساعت کلاس) طول خواهد کشید. البته شرایط کشور و تعطیلی های رسمی و اتفاقی در مدت زمان آن تاثیر گذار است.


کپی آخرین مدرک تحصیلی ( حداقل لیسانس )، 2 قطعه عکس پرسنلی رسمی، کپی کارت ملی و شناسنامه به همراه تکمیل فرم ثبت نام . برای آقایان ارائه کارت پایان خدمت جهت دریافت کارت تورلیدری الزامی است.


بله ، این دوستان می توانند در دوره شرکت نمایند و مدرک تحصیلی منعی برای شرکت در دوره نیست. اما دریافت گواهی نامه و کارت تورلیدری برای این افراد منوط به اجازه کمیسیون دفتر مطالعات و آموزش معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.


علاقمندان دارای مدرک دیپلم و فوق دیپلم یا پایین تر از آن، با داشتن تخصص های ویژه ای نظیر تسلط به زبانی غیر از زبان انگلیسی، داشتن مدرک مربیگری کوهستان از فدراسیون کوهنوردی و یا داشتن سابقه کاری مرتبط بیش از 10 سال می‌توانند در کمیسیون فنی دفتر مطالعات معاونت گردشگری وزارت میراث تشکیل پرونده داده و مدارک خود را ارائه دهند. البته ارائه این مدارک هیچ تضمینی در مثبت بودن رای کمیسیون ندارد.


کلاس های دوره راهنمایان طبیعت گردی 3 روز در هفته، روزهای زوج و فرد ( صبح و عصر ) برگزار می گردد. ساعت کلاس های صبح از 10 الی 13 و کلاس های عصر از 17 الی 20 است.


متقاضیان شرکت در دوره راهنمایان ضمن تماس تلفنی و دریافت مشاوره اولیه در خصوص دوره، ضمن مراجعه حضوری و ارائه مدارک ثبت نام و تکمیل فرم ثبت نام با انجام مصاحبه حضوری دوره خود را آغاز می نمایند. پس از شروع دوره مطالب و عناوین درسی یک به یک برگزار شده و در پایان هر درس آزمون داخلی آن درس برگزار می شود. همچنین افرادی که در دوره راهنمایان شرکت کرده اند جهت دریافت گواهینامه و اخذ کارت تور لیدری می بایست حتما در آزمون جامع که سالی 2 بار ( حدودا مرداد ماه و بهمن ماه هر سال ) از طرف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به صورت کشوری و در یک روز خاص برگزار می شود شرکت نمایند.


افرادی که دوره را با موفقیت به پایان می رسانند ( آزمون های داخلی و آزمون جامع را قبول شده اند ) گواهینامه پایان دوره خود را ( رسمی است و قابل ترجمه ) از طرف دفتر مطالعات معاونت گردشگری دریافت خواهند کرد. این دوستان با در دست داشتن این گواهینامه و همچنین اصل و کپی مدارک شناسایی و آخرین مدرک تحصیلی، با مراجعه به اداره کل میراث فرهنگی استان محل گذراندن دوره، جهت دریافت کارت تور لیدری تشکیل پرونده خواهند داد.


شرکت در سفر ها و بازدیدها به عنوان قسمت عملی دروس دوره اجباری است و بخشی از نمره هر درس می باشد.


هزینه سفر های آموزشی توسط موسسه طبیعت محاسبه شده و بدون سود (قیمت تمام شده) به فراگیران اعلام می گردد. در هر دوره و برای هر سفر تعدادی از فراگیران کاندید برگزاری سفر می شوند و سفر فوق را اجرا می نمایند. این هزینه خارج از مبلغ دوره است و برای هر سفر بسته به تعداد روز، بعد مسافت، شرایط اسکان و ... متفاوت خواهد بود.


خیر، شرکت در این دوره محدودیت سنی ندارد ولی آمادگی جسمانی در حد مطلوب برای سفر ها ضروری است. البته دوستانی که می خواهند در انتهای دوره کارت تور لیدری بگیرند می بایست لیسانس داشته باشند.


خیر، با توجه به مدل برگزاری دوره ها در موسسه طبیعت، هر دوره برنامه مشخص خود را داشته، در یک زمان مشخص شروع می شود، سفر های دوره ویژه همان گروه برگزار می شود و در زمان مشخص هم دوره به پایان می رسد.


طبق مصوبه دفتر مطالعات و آموزش وزارت میراث هر فراگیر می تواند یک سوم هر درس را غیبت موجه داشته باشد که این شامل سفر ها نمی شود. چنانچه فراگیری بیشتر از این مقدار در کلاس تئوری غایب باشد اجازه حضور در سفر را نخواهد داشت و برای حضور مجدد در این درس و سفر آن در صورت موجه نبودن غیبت، مشمول پرداخت هزینه مجدد برای آن درس خواهد بود.


با توجه به قوانین موسسه طبیعت چنانچه فردی در موسسه طبیعت دوره ای را گذرانده باشد، حضور در دروس مشترک برای ایشان قابل قبول است و شخص مختار به شرکت و یا عدم شرکت در آن درس خواهد بود و به طبع آن هزینه دوره برای این فراگیر با حذف دروس مشترک مربوطه محاسبه می گردد. البته اگر درس فوق جزو دروس آزمون جامع باشد این مهم کن لم یکن تلقی شده و داوطلب می بایست در آن درس حضور پیدا کند.


بله، برای برگزاری تور حتما باید کارت تور لیدری داشته باشیم و این کارت باید معتبر ( تاریخ انقضاء آن نگذشته باشد ) باشد. علاوه بر آن حکم ماموریت، بیمه نامه، لیست مسافران و نامه معرفی تور لیدر به نیروی انتظامی از دیگر مدارک لازم است. لذا چنانچه حادثه ای اتفاق بیافتد و شخص برگزار کننده کارت تورلیدری و حکم ماموریت از آژانس نداشته باشد، مجرم شناخته شده و برابر مقررات با وی برخورد خواهد شد. در صورت بروز حوادث منجر به فوت، مورد مشمول دیه نخواهد بود.


خیر، برای برگزاری یک سفر طبیعت گردی حتما فرد برگزار کننده می بایست کارت تورلیدری داشته باشد که این کارت مورد تایید پلیس، وزارت میراث و اداره بیمه است.


بر طبق مصوبه کانون انجمن صنفی راهنمایان کشور نرخ روزانه دستمزد راهنمایان فرهنگی و طبیعت گردی برای تورهای داخلی به ترتیب حداقل 360 هزار تومان و 450 هزار تومان است. لذا چنانچه تور ورودی یا خروجی در این حوزه ها برگزار شود عدد دریافتی راهنما به مراتب از این مقدار بیشتر خواهد بود. البته مهارت های فردی و تخصصی، تجربه برگزاری، تسلط به زبان های غیر انگلیسی و ... عواملی هستند که در مقدار دریافتی راهنما تاثیر مثبت خواهند داشت. حال این گوی این میدان !!


مطالب مرتبط

فرم مشاوره دوره راهنمایان طبیعت گردی

نام :  
نام خانوادگی :  
شماره همراه :