اردبیل

استان اردبیل با 1,250,000 نفر جمعیت و 17,953 کیلومتر مربع در شمال‌غربی کشور ایران قرار داشته و 1/09 % مساحت کل ایران را تشکیل می‌دهد. اردبیل از شمال با جمهوری آذربایجان، از جنوب با استان زنجان، از غرب با آذربایجان شرقی و از شرق با استان گیلان همسایه است. 5 شهرستان این استان حدود 369 کیلومتر با کشور جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد. این استان دارای 10 شهرستان است. استان اردبیل به لحاظ برخورداری از اقلیم مناسب به ییلاق ایران شهرت یافته و ظرفیت‌های بی‌نظیر گردشگری در حوزه‌ی طبیعی، تاریخی و فرهنگی دارد و صنعت گردشگری به‌عنوان یکی از مهمترین محورهای توسعه استان است. مجموعه جهانی شیخ‌صفی‌الین اردبیلی که یکی از 21 آثار تاریخی ثبت شده در یونسکو در استان اردبیل قرار دارد.

اطلاعات عمومی

 

استان  اردبیل

مرکز استان: اردبیل
تعداد و نام شهرستانها: شامل 11 شهرستان به نامهای اردبیل، پارس‌آباد، مشگین شهر، خلخال، گرمی، بیله سوار، نمین، نیر، کوثر، سرعین و اصلاندوز.
محدوده جغرافیایی: این استان از شمال و شمال شرقی با کشور جمهوری آذربایجان (رود ارس)، از شرق با استان گیلان و رشته کوه‌های تالش، از غرب با استان آذربایجان شرقی و کوهستان سبلان و از جنوب با استان زنجان همسایه است.
آب و هوا: استان اردبیل یکی از نواحی سردسیر کشور محسوب می‌شود ولی به جهت اختلاف ارتفاع حدود ۱۴۰۰ متر دارای آب و هوایی بسیار متنوع است و چهار اقلیم مدیترانه‌ای، گرم مدیترانه‌ای، معتدل کوهستانی سرد و معتدل در آن حکم فرماست.


ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

 

صنایع دستی و سوغاتی

غذاها و نوشیدنی های بومی

مراسم و اتفاقات ویژه مناسبتی

بازی ها و نمای بومی و سنتی

موسیقی محلی

گیاهان دارویی

جهره استان

 

قدمت و پیشینه استان

آشنایی با مرکز استان

جاذبه های طبیعی

جادبه های تاریخی

منازق شش گانه محیط زیست

مسیرهای گردشگری

اماکن اقامتی

مراکز خرید

تلفن های ضروری

گالری تصاویر

مطالب مرتبط

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام و نام خانوادگی 
رشته و مدرک تحصیلی 
شماره همراه  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :