دوره راهنمایان طبیعت گردی

زمان در طبیعت ایران مفهوم خود را از دست می‌دهد، "طبیعتی به شدت گوناگون و گاهی پر از تضاد در یک زمان".
با نگاهی دقیق درمی‌بابیم که ایران همه اقلیم‌های جهانی را در خود جای داده است. شمال آن تحت تاثیر بادهای سرد عرض‌های شمالی، دمایی تا 40 درجه سانتی‌گراد زیر صفر را به خود دیده‌است و مرکز و شرق آن تحت تاثیر هوای گرم بیابان‌های گبی و قره‌قوم دمایی تا 70 درجه سانتی‌گراد را تجربه کرده است و البته این تفاوت‌هاست که این مقدار تضاد را ایجاد کرده‌است. طبیعت خزر با رطوبت، طراوت و سرسبز، طبیعت البرز با ده‌ها قله بالای 4,000 متر، طبیعت زاگرس، رام نشده و سرسخت و کویرهای ایران راز آمیز، شگفت‌انگیز و جان سخت. تاثیر اقلیم‌های گوناگون و طبیعت متضاد در کنار هم، اختلاف ارتفاع 6,000 متر و اختلاف دمایی در حدود 100 درجه سانتی‌گراد موجب به وجود آمدن تنوع شگفت‌انگیز گیاهی و جانوری شده‌است و آنرا مناسب زیست اقوام و مردمانی کرده که از حدود 70 هزار سال پیش در ایران سکنی گزیده‌اند.
لذا شناخت این همه زیبایی چشم نواز و حیرت انگیز اولین گام در جهت حفاظت از آن و معرفی به ساکنین امروز این دیار است.
دوره راهنمایان طبیعت گردی گنجینه‌ای آموزشی است که می‌تواند موجبات این شناخت را فراهم آورد.


 

ادامه مطلب . . .

 

 

دوره اکوتوریسم

 

دوره بقا

دوره بقا در طبیعت

" همواره به خود بگویید که هنر من این است که زنده بمانم، این حد و مرز من است. بیشتر از این نمی توانم و باید توقف کنم. این جمله عین شجاعت است. هنر یک ماجراجو زنده ماندن است دوست من، نه مردن! " رینهولد مسنر
دانش و مهارت زنده مانی در طبیعت برای همه کسانی که در پهنه طبیعت فعالیت می‌کنند، امری ضروری و واجب است. حتی در کشورهای توسعه یافته نیز سالیانه چندین هزار نفر در هنگام فعالیت‌های طبیعتگردی مختلف، به دلیل عدم داشتن دانش علمی در مواجهه با مخاطرات طبیعی دچار سانحه و مشکلات عدیده‌ای می‌گردند. جالب است بدانید این رقم تنها در ایالات متحده سالی بالغ بر 2,000 نفر می‌باشد که خوشبینانه حدود 50% از آنها توسط تیم‌های جستجو و امداد، نجات پیدا می‌کنند، اما متاسفانه سایرین می‌میرند.
در کشور عزیز ما ایران این آمار به لحاظ کمی پایین‌تر است، اما متاسفانه نسبت تعداد افراد فوت شده به مراتب درصد بیشتری را به خود اختصاص داده است.
یادگیری مهارت زنده ماندن در طبیعت به افزایش عزت نفس و خودباوری شما کمک می‌کند، بطوریکه در هر شرایطی در زندگی چه سفر و چه فعالیت‌های روزمره و کاریتان که تحت فشار هستید، آرامتر، خونسردتر و آسانتر عمل می‌کنید. این دوره آگاهی و هشیاری شما را بالا می‌برد و هر زمان که بیرون می‌روید نگاه و رویکرد جدیدی به محیط اطراف خود خواهید داشت.


 

ادامه مطلب . . .

پیشنهاد ویژه طبیعت

پیشنهادهای ویژه موسسه طبیعت

گونه های جانوری ایران

ایران جهانی در یک مرز!

طبیعت در یک نگاه

 
ساعت کلاس برگزار شده
 
دانش آموخته
 
مدرس

دانش آموختگان طبیعت کجا کار میکنند

اخبار موسسه طبیعت

اخبار گردشگری