آذربایجان شرقی

استان آذربایجان شرقی با مساحتی بالغ بر 45651 کیلومتر مربع، یازدهمین رتبه استانی را از نظر مساحت به خود اختصاص داده و یکی از مهم‌ترین استان‌های کشور به شمار می‌رود. طبق نتایج سرشماری در سال ۱۳۹۰، جمعیت استان آذربایجان شرقی بالغ بر 3724620 نفر بوده که معادل % 11/5 کل جمعیت کشور است. این استان به جهت برخورداری از آثار شگفت‌انگیز تاریخی، فرهنگی و طبیعی همچون بازار تاریخی تبریز، کلیسای سنت استپانوس، روستای منحصر به فرد صخره‌ای کندوان و ...، جاذبه‌ها و اماکن تفریحی ارزنده، سنت‌ها و آیین‌های اصیل بومی و نیز به پشتوانه پیشینه مثال زدنی در سیاست، اقتصاد، تجارت، فرهنگ و هنر یکی از استان‌های صاحب جایگاه در جذب گردشگر داخلی و خارجی به شمار می‌رود. ارتفاعات بلند این استان در فصل زمستان پوشیده از برف بوده که برای ورزش‌های زمستانی به ویژه اسکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مرتفع‌ترین نقطه این استان کوه سهند (قوچ گلی داغ) به ارتفاع ۳۷۰۷ متر است. همچنین رود ارس به طول 910 کیلومتر، که ۴۷۵ کیلومتر آن خط مرزی ایران با کشورهای آذربایجان و ارمنستان را تشکیل می‌دهد، نیز از شمال این استان می‌گذرد.

اطلاعات عمومی

 

آذربایجان شرقی

مرکز استان: تبریز
تعداد و نام شهرستانها: 21 شهرستان به نامهای تبریز، مراغه، مرند، میانه، اسکو، شبستر، بناب، اهر، سراب، ملکان، آذرشهر، بستان‌آباد، عجب‌شیر، هریس، جلفا، هشترود، ورزقان، کلیبر، خداآفرین، چاراویماق و هوراند.
محدوده جغرافیایی: این استان از شمال با کشور آذربایجان و ارمنستان، از شرق با استان اردبیل، از جنوب با استان آذربایجان غربی و زنجان و از غرب با دریاچه ارومیه و استان آذربایجان غربی هم مرز است.
آب و هوا: استان آذربایجان شرقی به علت مساحت زیاد و نیز پستی و بلندی¬های فراوان دارای تنوع آب و هوایی است. میانه و جلفا معمولاً در استان دارای بیشترین دما بوده و بستان‌آباد کمترین دما را به خود اختصاص می‌دهند. ولی به طور کلی از نظر اقلیمی این استان به علت نزدیکی به دریای خزر و تأثیرپذیری از دریای مدیترانه، دریای سیاه و دریاچه ارومیه و نیز وجود ارتفاعات بلند دارای آب و هوای هرچند سرد و خشک ولی به نسبت مساعد است.

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

 

صنایع دستی و سوغاتی

غذاها و نوشیدنی های بومی

مراسم و اتفاقات ویژه مناسبتی

بازی ها و نمای بومی و سنتی

موسیقی محلی

گیاهان دارویی

چهره استان

 

قدمت و پیشینه استان

آشنایی با مرکز استان

جاذبه های طبیعی

جادبه های تاریخی

منازق شش گانه محیط زیست

مسیرهای گردشگری

اماکن اقامتی

مراکز خرید

تلفن های ضروری

گالری تصاویر

مطالب مرتبط

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام و نام خانوادگی 
رشته و مدرک تحصیلی 
شماره همراه  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :