آذربایجان غربی

در حال حاضر استان آذربایجان غربی با مساحتی بالغ بر 37411 کیلومتر مربع (با احتساب دریاچه ارومیه، 43660 کیلومتر مربع)، دوازدهمین رتبه را از نظر مساحت به خود اختصاص داده است. طبق نتایج سرشماری عمومی در سال ۱۳۹۰، جمعیت استان آذربایجان غربی بالغ بر 3080576 نفر بوده که معادل % 1/4 کل جمعیت کشور است. آذربایجان غربی شمالی‌ترین بخش سرزمین‌های کوهستانی غربی ایران (زاگرس) است و زمین‌های آن همه در ارتفاع نسبتاً زیادی از سطح دریا قرار گرفته‌اند. پست‌ترین قسمت آن دریاچه ارومیه است که خود در ارتفاع 1274 متری از سطح دریا واقع شده و مرتفع‌ترین نقطه استان نیز کوه شیخ حمزه با ۳۷۱۰ متر است. رود ارس با طول ۱۵۷ کیلومتر در این استان و زرینه رود به طول 302 کیلومتر نیز از رودهای مهم این استان هستند.

اطلاعات عمومی

آذربایجان غربی

مرکز استان: ارومیه

تعداد و نام شهرستانها: دارای 17 شهرستان به نامهای ارومیه، خوی، میاندوآب، بوکان، مهاباد، سلماس، پیرانشهر، نقده، سردشت، ماکو، شاهین‌دژ، تکاب، اشنویه، شوط، چایپاره، چالدران و پلدشت.

محدوده جغرافیایی: این استان نزدیک به 157 کیلومتر مرز بین المللی مشترک در امتداد رود ارس با جمهوری خودمختار نخجوان در کشور آذربایجان دارد. طول مرزهای مشترک آن با ترکیه ۵۱۷ و با عراق ۲۲۳ کیلومتر است. همچنین از شرق به استان آذربایجان شرقی و زنجان و از جنوب با استان کردستان همسایه است.

آب و هوا: از نظر اقلیم و آب و هوا در آذربایجان غربی بخش عمده‌ای از باران سالانه منشا اقیانوس اطلسی یا مدیترانه‌ای دارد. ولی در برخی از ماه‌های زمستان توده هوای سردی از شمال، هوای مدیترانه‌ای آن را متاثر کرده و موجب کاهش قابل توجه دما می‌شود. همچنین اختلاف شدید در ناهمواری‌های استان و مخصوصاً قرار گرفتن رشته کوه‌ها در مقایسه با سمت جریانات هوا و بالاخره پراکندگی جلگه‌ها و نیز وجود گودال ارومیه به نوبه خود تغییرات قابل توجهی در وضع عمومی آب و هوای منطقه به وجود می‌آورد.

 

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

صنایع دستی و سوغاتی

غذاها و نوشیدنی های بومی

مراسم و اتفاقات ویژه مناسبتی

بازی ها و نمای بومی و سنتی

موسیقی محلی

گیاهان دارویی

جهره استان

جهره استان

قدمت و پیشینه استان

آشنایی با مرکز استان

جاذبه های طبیعی

جادبه های تاریخی

منازق شش گانه محیط زیست

مسیرهای گردشگری

اماکن اقامتی

مراکز خرید

تلفن های ضروری

گالری تصاویر

مطالب مرتبط

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام و نام خانوادگی 
رشته و مدرک تحصیلی 
شماره همراه  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :