البرز

در حال حاضر استان البرز با مساحتی بالغ بر 5122 کیلومتر مربع، کوچک‌ترین استان کشور محسوب می‌شود و در عین حال جدیدترین استان ایران است. این استان در تیرماه سال ۱۳۸۹ شمسی تأسیس یافته و طبق سرشماری عمومی سال ۱۳۹۰، جمعیت استان البرز بالغ بر 2412513 نفر بوده کل معادل % 2/3 جمعیت کشور است. رشته کوههای البرز نواحی شمال این استان را فرا گرفته و اکثر قلل آن در ماه‌های سرد سال پوشیده از برف است. بلندترین ارتفاع این استان کوه پالون گردن با 4375 متر است. رودخانه کرج به طول ۲۴۵ کیلومتر که مشهورترین، پرآب‌ترین و طولانی‌ترین رودخانه استان به شمار می‌رود، از دامنه شمالی کوه آسارا سرچشمه گرفته و به موازات راه اتومبیل رو کرج - چالوس رو به جنوب جریان دارد.

اطلاعات عمومی

استان البرز

مرکز استان: کرج

تعداد و نام شهرستانها: شامل 5 شهرستان به نامهای کرج، فردیس، ساوجبلاغ، نظرآباد، اشتهارد و طالقان.

محدوده جغرافیایی: این استان از شمال با استان مازندران و قزوین، از شرق با استان تهران، از جنوب غربی با استان مرکزی و از غرب با استان قزوین همسایه است.

آب و هوا: از نظر اقلیمی این استان به علت وجود رشته کوههای البرز که قسمت شمالی استان را پوشش می‌دهد، دارای زمستانهای سرد و تابستانهای معتدل است. در قسمت جنوبی استان به دلیل همجواری آن با دشت‌های وسیع، دارای آب و هوای خشک و گرم است.

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

اطلاعات عمومی

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی استان البرز

جهره استان

جهره استان

چهره استان البرز

گالری تصاویر

مطالب مرتبط

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام و نام خانوادگی 
رشته و مدرک تحصیلی 
شماره همراه  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :