ایلام

استان ایلام با وسعتی معادله ۲۰۱۳۳ کیلومتر مربع در جنوب غربی کشور ایران قرار دارد و بیست و دومین استان از نظر مساحت به حساب می‌آید. طبق سرشماری عمومی سال ۱۳۹۰، جمعیت استان ایلام بالغ بر 557599 نفر بوده که معادل % 7/0 کل جمعیت کشور است. ایلام نفت‌خیز و چهاردرصد نفت کشور را دارا است و 15 درصد منابع گازی کل کشور نیز در این استان قرار دارد. استان ایلام را از نظر طبیعی به دو قسمت مشخص شمال شرقی و جنوب غربی می‌توان تقسیم کرد که قسمت اول را کوهستان‌های مرتفع و بخش دوم را دشت‌های گرمسیری هموار می‌پوشاند. از لحاظ ناهمواری نیمه شمال شرقی استان را رشته‌های موازی و مرتفع غرب زاگرس در بر گرفته که امتداد آنها مانند دیگر رشته‌های زاگرس از شمال غربی به جنوب شرقی است. در نیمه جنوب غربی ایلام دشت‌های گرمسیری مهران و دهلران قرار دارند. مرتفع‌ترین نقطه این استان هم کبیرکوه با ۲۷۹۰ متر است. به علت وجود کوه‌های مرتفع به خصوص کبیرکوه در استان ایلام رودخانه‌های متعدد و پر آبی در آن جریان دارد که سیمره (کرخه) به طول ۷۵۵ کیلومتر که بخشی از مرز دو استان ایلام و لرستان را در بر گرفته، مهم‌ترین آن است.

اطلاعات عمومی

استان ایلام

مرکز استان: ایلام

تعداد و نام شهرستانها: شامل 10 شهرستان به نامهای آبدانان، ایلام، ایوان، بدره، دره شهر، دهلران، چرداول، ملکشاهی، مهران و سیروان.

محدوده جغرافیایی: این استان از شمال با کرمانشاه و لرستان، از جنوب شرقی با استان خوزستان و از طرف غرب با عراق با حدود ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک، همسایه است.

آب و هوا: با توجه به خصوصیات توپوگرافی منطقه و تنوع آب و هوایی مناطق همجوار سه نوع آب و هوا در این ناحیه حاکم است. خشک و نیمه خشک در مناطق غربی استان، معتدل کوهستانی در مناطق کوهستانی شمال شرقی و مناطق بینابین در حوالی ارتفاعات دینارکوه در محدوده آبدانان.

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

صنایع دستی و سوغاتی

غذاها و نوشیدنی های بومی

مراسم و اتفاقات ویژه مناسبتی

بازی ها و نمای بومی و سنتی

موسیقی محلی

گیاهان دارویی

جهره استان

جهره استان

قدمت و پیشینه استان

آشنایی با مرکز استان

جاذبه های طبیعی

جادبه های تاریخی

منازق شش گانه محیط زیست

مسیرهای گردشگری

اماکن اقامتی

مراکز خرید

تلفن های ضروری

گالری تصاویر

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام و نام خانوادگی 
رشته و مدرک تحصیلی 
شماره همراه  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :