بوشهر

استان بوشهر با وسعتی در حدود 22743 کیلومتر مربع در امتداد سواحل شرقی خلیج فارس قرار گرفته و نوزدهمین رتبه استانی را از نظر مساحت به خود اختصاص داده است. طبق سرشماری عمومی در سال ۱۳۹۰، جمعیت استان بوشهر بالغ بر 1032949 نفر بوده که معادل %4/1 کل جمعیت کشور است. استان بوشهر به شکل نواری در امتداد سواحل شرقی خلیج فارس واقع شده و جلگه‌ها و دشت‌های ساحلی کم ارتفاع ساختار طبیعی استان را از شمال غرب و جنوب شرق تشکیل می‌دهد. ارتفاعات پراکنده در سراسر استان به چشم می‌خورد که بلندترین آنها کوه خورموج با ارتفاع 1950 متر است. رودخانه مند (موند) که از استان فارس سرچشمه می‌گیرد و طول آن به ۶۸۵ کیلومتر می‌رسد نیز مهم‌ترین رود این استان است.

اطلاعات عمومی

استان بوشهر

مرکز استان: بوشهر

تعداد و نام شهرستانها: شامل 10 شهرستان به نامهای دشتستان، بوشهر، کنگان، گناوه، دشتی، تنگستان، عسلویه، جم، دیر و دیلم.

محدوده جغرافیایی: این استان از طرف شمال به استان‌های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد، از سمت شرق به استان فارس، از سمت جنوب شرقی به استان هرمزگان و از طرف غرب به خلیج فارس محدود می‌شود.

آب و هوا: از نظر آب و هوا استان بوشهر یکی از نواحی گرم و مرطوب محسوب می‌شود. آب و هوای آن در نوار ساحلی گرم و مرطوب و در نواحی داخلی، گرم و خشک و صحرایی است. در این استان فصل زمستان نسبتاً خنک، تابستان گرم و خشک طولانی و فصل‌های بهار و پاییز در این استان زودگذر است.

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

صنایع دستی و سوغاتی

غذاها و نوشیدنی های بومی

مراسم و اتفاقات ویژه مناسبتی

بازی ها و نمای بومی و سنتی

موسیقی محلی

گیاهان دارویی

جهره استان

جهره استان

قدمت و پیشینه استان

آشنایی با مرکز استان

جاذبه های طبیعی

جادبه های تاریخی

منازق شش گانه محیط زیست

مسیرهای گردشگری

اماکن اقامتی

مراکز خرید

تلفن های ضروری

گالری تصاویر

مطالب مرتبط

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام و نام خانوادگی 
رشته و مدرک تحصیلی 
شماره همراه  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :