تهران

استان تهران با وسعتی معادل 13692 کیلومتر مربع در میانه شمالی و مرکزی ایران واقع شده و بیست و نهمین استان از نظر مساحت محسوب می‌شود. طبق سرشماری عمومی سال ۱۳۹۰، جمعیت استان بالغ بر 12183391 نفر بوده که معادل % 2/16 کل جمعیت کشور است. رشته کوههای البرز مرکزی قسمت‌های شمالی استان تهران را پوشش داده که کوهستان‌ها و قلل مهمی را از نظر کوهنوردی و طبیعت‌گردی در خود جای داده است. بلندترین قله استان از قله خلنو با 4375 متر است. در ارتفاعات شمالی این استان چندین پیست اسکی وجود دارد که در ایام زمستان تا اوایل فصل بهار فعالیت‌های ورزشی و مسابقات اسکی در آن‌ها برگزار می‌شود. از جمله پیست اسکی توچال، شمشک و دربندسر. به دلیل وجود ارتفاعات البرز مرکزی، رودخانه‌های پرآبی در این استان جاری است که حبله‌رود، جاجرود، نمرود، سولقان و کن از مهمترین آنها هستند.

اطلاعات عمومی

استان تهران

مرکز استان: تهران

تعداد و نام شهرستانها: شامل 16 شهرستان به نامهای تهران، شهریار، اسلامشهر، بهارستان، ملارد، پاکدشت، ری، قدس، رباط کریم، ورامین، قرچک، پردیس، دماوند، پیشوا، شمیرانات و فیروزکوه.

محدوده جغرافیایی: این استان از طرف شرق به استان سمنان، از شمال به استان مازندران، از غرب به استان البرز، از جنوب غربی به استان مرکزی و از جنوب به استان قم محدود شده است.

آب و هوا: به علت موقعیت طبیعی استان تهران در حاشیه جنوبی ارتفاعات البرز مرکزی، تنوع آب و هوایی در آن چشمگیر است، به طوری که با کاهش ارتفاع از شمال به جنوب دمای هوا افزایش می‌یابد و میزان بارندگی کمتر می‌شود.

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

صنایع دستی و سوغاتی

غذاها و نوشیدنی های بومی

مراسم و اتفاقات ویژه مناسبتی

بازی ها و نمای بومی و سنتی

موسیقی محلی

گیاهان دارویی

عکس استان تهران

جهره استان

جهره استان

قدمت و پیشینه استان

آشنایی با مرکز استان

جاذبه های طبیعی

جادبه های تاریخی

منازق شش گانه محیط زیست

مسیرهای گردشگری

اماکن اقامتی

مراکز خرید

تلفن های ضروری

گالری تصاویر

مطالب مرتبط

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام و نام خانوادگی 
رشته و مدرک تحصیلی 
شماره همراه  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :