خراسان شمالی

استان خراسان شمالی با وسعتی معادل 28434 کیلومتر مربع در شمال شرقی ایران و پانزدهمین استان از نظر مساحت به شمار می‌رود. طبق سرشماری عمومی سال ۱۳۹۰، جمعیت استان خراسان شمالی بالغ بر 867727 نفر بوده که معادل % 2/1 کل جمعیت کشور را شامل می شود. تقریباً سراسر استان خراسان شمالی را ارتفاعات به صورت پراکنده پوشش می‌دهد و بلندترین نقطه آن کوه شاه جهان با ارتفاع ۳۰۳۲ متر است. رودخانه اترک به طول ۵۳۵ کیلومتر نیز از مهم‌ترین رودخانه‌های این استان به شمار می‌رود.

اطلاعات عمومی

 

استان خراسان شمالی

مرکز استان: بجنورد

تعداد و نام شهرستانها: شامل 8 شهرستان به نامهای بجنورد، شیروان، اسفراین، راز و جرگلان، مانه و سملقان، فاروج، جاجرم و گرمه.

محدوده جغرافیایی: این استان از جنوب با استان سمنان و خراسان رضوی، از غرب با استان گلستان و سمنان، از شمال با کشور ترکمنستان و از شرق با استان خراسان رضوی مرز مشترک دارد

آب و هوا: به دلیل ناهمواری‌های پراکنده در سطح استان خراسان شمالی دمای هوا در نواحی مختلف در سطح استان متفاوت بوده و به طور کلی در ارتفاعات کپه‌داغ و آلاداغ آب و هوای سرد کوهستانی حاکم است و در مناطق شهری مهم و اطراف آنها نیز آب و هوای معتدل کوهستانی برقرار است.

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

 

صنایع دستی و سوغاتی

غذاها و نوشیدنی های بومی

مراسم و اتفاقات ویژه مناسبتی

بازی ها و نمای بومی و سنتی

موسیقی محلی

گیاهان دارویی

 

چهره استان

 

قدمت و پیشینه استان

آشنایی با مرکز استان

جاذبه های طبیعی

جادبه های تاریخی

مناطق شش گانه محیط زیست

مسیرهای گردشگری

اماکن اقامتی

مراکز خرید

تلفن های ضروری

گالری تصاویر

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام و نام خانوادگی 
رشته و مدرک تحصیلی 
شماره همراه  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :