خوزستان

در حال حاضر استان خوزستان با مساحتی بالغ بر 64055 کیلومتر مربع دهمین استان کشور از نظر مساحت محسوب می‌شود. طبق نتایج سرشماری عمومی در سال ۱۳۹۰، جمعیت استان خوزستان بالغ بر 4531720 نفر بوده که معادل ۶ درصد جمعیت کل کشور است. کوههای زاگرس نواحی شمال و شمال شرقی این استان را فرا گرفته و در نواحی جنوبی و جنوب غربی تپه ماهور و سرزمین جلگه‌ای به چشم می‌خورد. بلندترین ارتفاع این استان کوه منار با ۳۷۰۱ متر است. رود کارون به طول 890 کیلومتر، کرخه با 755 و اروند رود با ۱۹۰ کیلومتر از مهم‌ترین رودهای این استان محسوب می‌شوند.

اطلاعات عمومی

 

استان خوزستان

مرکز استان: اهواز

تعداد و نام شهرستانها: شامل 27 شهرستان به نامهای اندیمشک، دزفول، اندیکا، لالی، ایذه، مسجد سلیمان، گتوند، شوش، شوشتر، دشت آزادگان، باغ ملک، هفتکل، باوی، هویزه، اهواز، رامهرمز، رامشیر، امیدیه، بهبهان، هندیجان، ماهشهر، شادگان، خرمشهر، آبادان، آغاجری، حمیدیه، کارون.

محدوده جغرافیایی: این استان از شمال به استان لرستان، از شرق و جنوب شرقی به استان‌های چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد، از شمال غربی به استان ایلام، از غرب به کشور عراق و از جنوب به خلیج فارس و استان بوشهر محدود است.

آب و هوا: از نظر اقلیمی این استان دارای دو گونه مختلف آب و هوایی است؛ اول نقاطی که در نواحی پست و هموار قرار گرفته و دارای آب و هوای بیابانی و نیمه بیابانی است. تابستان‌های بسیار گرم و زمستانهای معتدل از ویژگی‌های آن است و کمترین میزان بارندگی را داراست. دوم در نواحی کوهستانی، آب و هوای کوهستانی حاکم است. زمستانهای نسبتاً سرد و تابستانهای معتدل و بیشترین بارندگی استان در این مناطق اتفاق می¬افتد.

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

 

صنایع دستی و سوغاتی

غذاها و نوشیدنی های بومی

مراسم و اتفاقات ویژه مناسبتی

بازی ها و نمای بومی و سنتی

موسیقی محلی

گیاهان دارویی

 

چهره استان

 

قدمت و پیشینه استان

آشنایی با مرکز استان

جاذبه های طبیعی

جادبه های تاریخی

مناطق شش گانه محیط زیست

مسیرهای گردشگری

اماکن اقامتی

مراکز خرید

تلفن های ضروری

گالری تصاویر

مطالب مرتبط

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام و نام خانوادگی 
رشته و مدرک تحصیلی 
شماره همراه  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :