دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی دوره‌ای است با تاکید بر ارزش‌های فرهنگی و تاریخی، ویژه افرادی که علاقمند به شناخت تاریخ و تمدن ایران هستند، مشتاقند از جاذبه‌های گردشگری بازدید کرده و به آن سفر کنند و یا تمایل دارند به عنوان تورگاید و راهنمای سفرهای تاریخی و فرهنگی، فنون و مهارت‌های تورگردانی در این حوزه را فراگیرند. طول این دوره که یکی از دوره‌های آموزشی مورد تأیید وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است، حدود 11 ماه بوده و بیش از 30 عنوان درسی توسط اساتید مجرب در طول دوره تدریس می‌شود. لازم به ذکر است که دروس این دوره‌ی مهارت محور، به صورت تئوری و عملی در قالب سفرهای آموزشی و علمی ارائه می‌شود و گواهینامه شرکت در این دوره از طرف دفتر مطالعات و آموزش معاونت گردشگری وزارتخانه ارائه می‌گردد.

شما می توانید با ثبت اطلاعات خود از امکان مشاوره‌ی اختصاصی برخوردار شوید .

دریافت مشاوره

مزایای حضور در دوره

آموزش به شیوه ای کاربردی و مهارت محور همراه با معرفی منابع مورد نیاز
تدوین محتوای آموزشی منطبق با نیاز افراد علاقمند به حوزه تور لیدری و سفر
بهره‌مندی از 20 سال تجربه موفق موسسه طبیعت در آموزش گردشگری 
افزایش ساعت های درسی تئوری و عملی با توجه به نیاز احساس شده
ارتباط موثر با آژانس های گردشگری به جهت معرفی دانش آموختگان ممتاز 
امکان استفاده و بهره‌مندی از مشاوره و راهنمایی تخصصی اساتید 
برگزاری سفر عملی کارورزی به جهت ارتقاء مهارت تورگردانی 
ارتقاء سطح دانش فراگیران با برگزاری بیش از 300 ساعت سفر و بازدید علمی
مزایای حضور در دوره

ویژگی های دوره

سرفصل های دوره

شناخت اماکن تاریخی ایران

آشنایی با معماری ایران و جهان

مبانی جغرافیای گردشگری و آشنایی با جغرافیای طبیعی ایران

آشنایی با صنایع دستی و هنرهای سنتی

آشنایی با میراث فرهنگی و معنوی

آشنایی با فرهنگ اقوام و عشایر ایران‌زمین

آشنایی با مبانی اکوتوریسم، مدیریت مقاصد گردشگری و مشارکت جوامع محلی

شناخت موزه‌های ایران

تاریخ سیاسی و اجتماعی ایران در دوران معاصر

فنون و مهارت‌های تورگردانی پایه و تخصصی

اخلاق حرفه‌ای و الگوهای رفتاری در گردشگری

فن‌بیان و اصول سخنوری

شناخت صنعت گردشگری

کاربرد فناوری اطلاعات در سفر

مدیریت بحران در سفر، امداد، نجات و فوریت‌های پزشکی

قوانین و مقررات گردشگری

اصول و مبانی تفسیر میراث فرهنگی و طبیعی

آشنایی با تاریخ ایران قبل و بعد از اسلام

واژگان و اصطلاحات گردشگری فرهنگی و زبان تخصصی

شناخت روحیات ملل

آشنایی با لوازم و تجهیزات مورد نیاز سفر

نقشه‌خوانی و کار با GPS

تجربه سفر

کارورزی

آشنایی با فرآیند صدور کارت


دریافت مشاوره

شما می توانید با ثبت اطلاعات خود از امکان مشاوره‌ی اختصاصی برخوردار شوید .

دریافت مشاوره

دوره‌های برگزارشده ایرانگردی و جهانگردی

فیلم ها

گالری تصاویر

سوالات متداول

تورلیدر فرهنگی کسی است که دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی (تاریخی و فرهنگی) را گذرانده و موفق به اخذ کارت تور لیدری شده است. همچنین یک راهنمای ایرانگردی و جهانگردی مدیریت اجرایی و سرپرستی یک تور فرهنگی را بر عهده دارد.


این دوره برای افرادی که اولا اهل سفر هستند و می خواهند حرفه ای تر و مسئولانه سفر کنند می تواند کاملا مفید و کاربردی باشد. ثانیا با شرکت در این دوره می توان علاوه بر لذت سفر با اخذ گواهینامه و کارت تور لیدری نسبت به کسب درآمد هم به صورت جدی فکر نمود.
خیر، اتفاقا بسیاری از لیدرهای موفق در دنیا و از جمله در ایران را بانوان تشکیل می دهند.
این دوره در موسسه طبیعت در حدود 11 ماه ( 3 روز در هفته هر روز 3 ساعت کلاس) طول خواهد کشید. البته شرایط کشور و تعطیلی‌های رسمی و اتفاقی در مدت زمان آن تاثیر گذار است.
کپی آخرین مدرک تحصیلی (حداقل لیسانس )، 2 قطعه عکس پرسنلی رسمی، کپی کارت ملی و شناسنامه به همراه تکمیل فرم ثبت نام و برای آقایان ارائه کارت پایان خدمت جهت دریافت کارت تورلیدری الزامی است.
بله ، این دوستان می‌توانند در دوره شرکت نمایند و مدرک تحصیلی منعی برای شرکت در دوره نیست. اما دریافت گواهی‌نامه و کارت تورلیدری برای این افراد منوط به اجازه کمیسیون دفتر مطالعات و آموزش معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.
علاقمندان دارای مدرک دیپلم و فوق دیپلم یا پایین تر از آن، با داشتن تخصص‌های ویژه‌ای نظیر تسلط به زبانی غیر از زبان انگلیسی و یا داشتن سابقه کاری مرتبط بیش از 10 سال می‌توانند در کمیسیون فنی دفتر مطالعات معاونت گردشگری وزارت میراث تشکیل پرونده داده و مدارک خود را ارائه دهند. البته ارائه این مدارک هیچ تضمینی در مثبت بودن رای کمیسیون ندارد.
کلاس‌های دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی 3 روز در هفته، روزهای زوج و فرد (صبح و عصر) برگزار می‌گردد. ساعت کلاس‌های صبح از 10 الی 13 و کلاس‌های عصر از 17 الی 20 است.
متقاضیان شرکت در دوره راهنمایان ضمن تماس تلفنی و دریافت مشاوره اولیه در خصوص دوره، و سپس مراجعه حضوری و ارائه مدارک ثبت نام و تکمیل فرم ثبت نام با انجام مصاحبه حضوری دوره خود را آغاز می‌نمایند. پس از شروع دوره مطالب و عناوین درسی یک به یک برگزار شده و در پایان هر درس آزمون داخلی آن درس برگزار می‌شود. همچنین افرادی که در دوره راهنمایان شرکت کرده‌اند جهت دریافت گواهینامه و اخذ کارت تورلیدری می‌بایست حتما در آزمون جامع که سالی 2 بار (حدودا مرداد ماه و بهمن ماه هر سال) از طرف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به صورت کشوری و در یک روز خاص برگزار می‌شود شرکت نمایند.

افرادی که دوره را با موفقیت به پایان می‌رسانند (آزمون‌های داخلی و آزمون جامع را قبول شده‌اند) گواهینامه پایان دوره خود را (رسمی است و قابل ترجمه) از طرف دفتر مطالعات معاونت گردشگری دریافت خواهند کرد. این دوستان با در دست داشتن این گواهینامه و همچنین اصل و کپی مدارک شناسایی و آخرین مدرک تحصیلی، با مراجعه به اداره کل میراث فرهنگی استان محل گذراندن دوره، جهت دریافت کارت تور لیدری تشکیل پرونده خواهند داد.


شرکت در سفرها و بازدیدها به عنوان قسمت عملی دروس دوره اجباری است و بخشی از نمره هر درس می‌باشد.
هزینه سفرهای آموزشی توسط موسسه طبیعت محاسبه شده و بدون سود (قیمت تمام شده) به فراگیران اعلام می‌گردد. در هر دوره و برای هر سفر تعدادی از فراگیران کاندید برگزاری سفر می شوند و سفر فوق را اجرا می‌نمایند. این هزینه خارج از مبلغ دوره است و برای هر سفر بسته به تعداد روز، بعد مسافت، شرایط اسکان و ... متفاوت خواهد بود.
خیر، شرکت در این دوره محدودیت سنی ندارد ولی آمادگی جسمانی در حد مطلوب برای سفرها ضروری است. البته دوستانی که می‌خواهند در انتهای دوره کارت تورلیدری بگیرند می‌بایست لیسانس داشته باشند.
خیر، با توجه به مدل برگزاری دوره‌ها در موسسه طبیعت، هر دوره برنامه مشخص خود را داشته، در یک زمان مشخص شروع می‌شود، سفر‌های دوره ویژه همان گروه برگزار می‌شود و در زمان مشخص هم دوره به پایان می‌رسد.
طبق مصوبه دفتر مطالعات و آموزش وزارت میراث هر فراگیر می تواند یک سوم هر درس را غیبت موجه داشته باشد که این شامل سفرها نمی شود. چنانچه فراگیری بیشتر از این مقدار در کلاس تئوری غایب باشد اجازه حضور در سفر را نخواهد داشت و برای حضور مجدد در این درس و سفر آن در صورت موجه نبودن غیبت، مشمول پرداخت هزینه مجدد برای آن درس خواهد بود.

با توجه به قوانین موسسه طبیعت چنانچه فردی در موسسه طبیعت دوره‌ای را گذرانده باشد، حضور در دروس مشترک برای ایشان قابل قبول است و شخص مختار به شرکت و یا عدم شرکت در آن درس خواهد بود و به طبع آن هزینه دوره برای این فراگیر با حذف دروس مشترک مربوطه محاسبه می‌گردد. البته اگر درس فوق جزو دروس آزمون جامع باشد این مهم کن‌لم‌یکن تلقی شده و داوطلب می‌بایست در آن درس حضور پیدا کند.


بله، برای برگزاری تور حتما باید کارت تورلیدری داشته باشیم و این کارت باید معتبر (تاریخ انقضاء آن نگذشته باشد) باشد. علاوه بر آن حکم ماموریت، بیمه‌نامه، لیست مسافران و نامه معرفی تورلیدر به نیروی انتظامی از دیگر مدارک لازم است. لذا چنانچه حادثه‌ای اتفاق بیافتد و شخص برگزار کننده کارت تورلیدری و حکم ماموریت از آژانس گردشگری نداشته باشد، مجرم شناخته شده و برابر مقررات با وی برخورد خواهد شد. در صورت بروز حوادث منجر به فوت، مورد مشمول دیه نخواهد بود.


خیر، برای برگزاری یک سفر حتما فرد برگزار کننده می بایست کارت تورلیدری داشته باشد که این کارت مورد تایید پلیس، وزارت میراث و اداره بیمه است.


بر طبق مصوبه کانون انجمن صنفی راهنمایان کشور نرخ روزانه دستمزد راهنمایان فرهنگی و طبیعت‌گردی برای تورهای داخلی به ترتیب حداقل 360 هزار تومان و 450 هزار تومان است. لذا چنانچه تور ورودی یا خروجی در این حوزه‌ها برگزار شود عدد دریافتی راهنما به مراتب از این مقدار بیشتر خواهد بود. البته مهارت‌های فردی و تخصصی، تجربه برگزاری، تسلط به زبان‌های غیر انگلیسی و ... عواملی هستند که در مقدار دریافتی راهنما تاثیر مثبت خواهند داشت. حال این گوی این میدان !!


مطالب مرتبط

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام 
نام خانوادگی 
شماره همراه  
کد بالا را در کادر وارد نمایید :