زنجان

استان زنجان با وسعتی در حدود 21773 کیلومتر مربع در شمال غربی ایران، بیستمین استان از نظر مساحت محسوب می‌شود. طبق سرشماری عمومی سال ۱۳۹۰، جمعیت استان بالغ بر 1015734 نفر بوده که معادل % 4/1 کل جمعیت کشور است. با توجه به کوهستانی بودن استان زنجان، امتداد بخش‌هایی از رشته کوه‌های البرز، کوه‌های تالش و رشته کوه‌های قافلانکوه سطح این استان را پوشش می‌دهند و بلندترین ارتفاع این استان کوه بلقیس با ۳۳۳۲ متر است. مهمترین و پر آب‌ترین رودخانه که از مناطق جنوب غربی وارد خاک استان زنجان می‌شود، رود قزل اوزن است که طول آن از سرچشمه ۷۶۵ کیلومتر (30 کیلومتری شمال غربی سنندج) بوده و با پیوستن به رودخانه شاهرود در استان گیلان به نام سفید رود به سمت شمال جریان می‌یابد و در نهایت به دریای خزر می‌ریزد.

اطلاعات عمومی

 

استان زنجان

مرکز استان: رنجان

تعداد و نام شهرستانها: شامل 8 شهرستان به نامهای زنجان، ابهر، خدابنده، خرمدره، طارم، ماهنشان، ایجرود و سلطانیه

محدوده جغرافیایی: این استان از شمال به استان‎های آذربایجان شرقی و اردبیل، از غرب به استان‎های گیلان و قزوین، از جنوب به استان‌های قزوین و همدان و از غرب به استان‌های کردستان و آذربایجان غربی محدود می‎شود.

آب و هوا: استان زنجان از دو ناحیه جلگه¬ای و کوهستانی تشکیل شده و دارای آب و هوای کوهستانی سرد در ارتفاعات و آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب در دشتها است.

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

 

صنایع دستی و سوغاتی

غذاها و نوشیدنی های بومی

مراسم و اتفاقات ویژه مناسبتی

بازی ها و نمای بومی و سنتی

موسیقی محلی

گیاهان دارویی

 

چهره استان

 

قدمت و پیشینه استان

آشنایی با مرکز استان

جاذبه های طبیعی

جادبه های تاریخی

مناطق شش گانه محیط زیست

مسیرهای گردشگری

اماکن اقامتی

مراکز خرید

تلفن های ضروری

گالری تصاویر

مطالب مرتبط

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام و نام خانوادگی 
رشته و مدرک تحصیلی 
شماره همراه  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :