سمنان

استان سمنان با وسعتی در حدود 97491 کیلومتر مربع هفتمین استان کشور از نظر مساحت محسوب می‌شود و در حاشیه شمالی دشت کویر واقع شده است. طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، جمعیت استان سمنان بالغ بر 613218 نفر بوده که معادل % 8/0 از کل جمعیت کشور است. استان سمنان در دامنه‌های جنوبی رشته کوه‌های البرز شرقی واقع شده است. ارتفاع این استان به تدریج از شمال به جنوب کاسته شده و سرانجام به دشت کویر منتهی می‌گردد. بلندترین ارتفاع این استان کوه شاهوار با بلندی ۳۹۴۵ متر است. بخشی از رود کال شور جاجرم به طول 360 کیلومتر و قسمتی از رودخانه حبله رود به طول ۲۴۰ کیلومتر که در داخل این استان است، از مهم‌ترین رودهای این استان محسوب می‌شوند.

اطلاعات عمومی

 

استان سمنان

مرکز استان: سمنان

تعداد و نام شهرستانها: شامل 8 شهرستان به نامهای سمنان، شاهرود، دامغان، گرمسار، مهدیشهر، آرادان، میامی و سرخه.

محدوده جغرافیایی: این استان از شمال به استان‌های خراسان شمالی، گلستان و مازندران، از غرب به استان‌های تهران و قم، از جنوب به استان‌ اصفهان و از شرق به استان‌های خراسان رضوی و خراسان جنوبی محدود است.

آب و هوا: به طور کلی استان سمنان به دلیل موقعیت خاص خود آب و هوای متنوعی دارد؛ به طوری که در نواحی کوهستانی آن (نواحی شمالی استان) هوا سرد، در دامنه کوه‌ها، هوا معتدل و در حاشیه دشت کویر، هوا گرم و خشک است.

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

 

صنایع دستی و سوغاتی

غذاها و نوشیدنی های بومی

مراسم و اتفاقات ویژه مناسبتی

بازی ها و نمای بومی و سنتی

موسیقی محلی

گیاهان دارویی

 

چهره استان

 

قدمت و پیشینه استان

آشنایی با مرکز استان

جاذبه های طبیعی

جادبه های تاریخی

مناطق شش گانه محیط زیست

مسیرهای گردشگری

اماکن اقامتی

مراکز خرید

تلفن های ضروری

گالری تصاویر

مطالب مرتبط

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام و نام خانوادگی 
رشته و مدرک تحصیلی 
شماره همراه  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :