فارس

استان فارس با مساحتی بالغ بر 122608 کیلومتر مربع در جنوب غربی ایران قرار دارد و چهارمین استان بزرگ کشور محسوب می‌شود. طبق نتایج سرشماری عمومی سال ۱۳۹۰، جمعیت استان فارس بالغ بر 4596658 نفر بوده که معادل % 1/6 کل جمعیت کشور است. کوه‌های زاگرس بخش‌های وسیعی از استان را از جهت شمال غربی - جنوب شرقی در بر گرفته است. همچنین دشت‌های وسیعی در سطح استان به صورت پراکنده وجود دارد. مرتفع‌ترین نقطه استان کوه بل با ارتفاع ۳۹۴۳ متر است و رود مند (موند) با ۶۸۵ کیلومتر از مهم‌ترین رودهای این استان محسوب می‌شود.

اطلاعات عمومی

 

استان فارس

مرکز استان: شیراز

تعداد و نام شهرستانها: شامل 36 شهرستان به نامهای آباده، ارسنجان، استهبان، اقلید، بوانات، پاسارگاد، جهرم، خرامه، خرمبید، خنج، داراب، رستم، زرین دشت، سپیدان، سروستان، شیراز، فراشبند، فسا، فیروزآباد، قیر و کارزین، کوار، کازرون، گراش، لارستان، لامرد، مرودشت، ممسنی، مهر، نی ریز، زرقان، کوه‌چنار، خفر، اوز، بیضا، بختگان و سرچهان.

محدوده جغرافیایی: این استان از طرف شرق به استان‌های یزد، کرمان و هرمزگان، از طرف شمال با استان‌های اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد و از طرف غرب و جنوب به استان‌های بوشهر و هرمزگان محدود است.

آب و هوا: به علت پهناوری و وسعت استان فارس، اقلیم آن در نواحی شمالی و جنوبی متفاوت است. آب و هوا در مناطق ارتفاعی، معتدل، در دره‌ها و اراضی کم ارتفاع، معتدل مایل به گرم و در نواحی جنوبی استان، زمستان‌ها معتدل و تابستان‌ها گرم است.

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

 

صنایع دستی و سوغاتی

غذاها و نوشیدنی های بومی

مراسم و اتفاقات ویژه مناسبتی

بازی ها و نمای بومی و سنتی

موسیقی محلی

گیاهان دارویی

 

چهره استان

 

قدمت و پیشینه استان

آشنایی با مرکز استان

جاذبه های طبیعی

جادبه های تاریخی

مناطق شش گانه محیط زیست

مسیرهای گردشگری

اماکن اقامتی

مراکز خرید

تلفن های ضروری

گالری تصاویر

مطالب مرتبط

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام و نام خانوادگی 
رشته و مدرک تحصیلی 
شماره همراه  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :