کرمانشاه

استان کرمانشاه با مساحتی بالغ بر 25009 کیلومتر مربع هفدهمین رتبه مساحتی را به خود اختصاص داده است. طبق نتایج سرشماری عمومی در سال ۱۳۹۰، جمعیت استان کرمانشاه بالغ بر 1954227 نفر بوده که معادل % 6/2 کل جمعیت کشور است. استان کرمانشاه ناحیه کوهستانی است که بین جلگه بین‌النهرین و فلات ایران واقع گردیده است. سلسله جبال زاگرس سراسر آن را با ارتفاعات و قلل متعدد پوشانده و مناطق سومار نفت شهر و قصرشیرین جزو اراضی و سرزمین‌های نسبتا مسطح استان کرمانشاه به شمار می‌روند. بلندترین نقطه استان نیز قله پرو با ۳۳۵۷ متر ارتفاع است. به علت وجود ارتفاعات زاگرس، در این استان رودخانه‌های پرآبی جریان دارد که مهمترین آنها قره سو (سرچشمه رود کرخه) است. این رود از ۳۴ کیلومتری جنوب شرقی کرمانشاه سرچشمه گرفته که در این قسمت ملک خوانده می‌شود و پس از آمیختن با رودخانه گراب به قره سو تغییر نام می‌دهد و سر راه با رودخانه‌هایی مانند تنگ کنشت، گاماسیاب، گزور، گنبد رود و گشانی در هم می آمیزد و رودخانه سیمره را تشکیل می‌دهد. طول این رودخانه که با نام قره‌سو آغاز و به نام کرخه پایان می‌گیرد ۷۵۵ کیلومتر است.

اطلاعات عمومی

 

 استان کرمانشاه

مرکز استان: کرمانشاه

تعداد و نام شهرستانها: شامل 14 شهرستان به نامهای کرمانشاه، اسلام‌آباد غرب، سرپل ذهاب، سنقر، هرسین، کنگاور، جوانرود، صحنه، پاوه، گیلانغرب، روانسر، دالاهو، ثلاث باباجانی و قصرشیرین

محدوده جغرافیایی: این استان از طرف غرب با کشور عراق ۳۳۹ کیلومتر مرز مشترک دارد و از شمال با استان کردستان، از جنوب با استان‌های ایلام و لرستان و از شرق با استان همدان همسایه است.

آب و هوا: با توجه به خصوصیات توپوگرافی منطقه و تنوع آب و هوایی، به طور کلی استان کرمانشاه را از نظر اقلیمی می‌توان به دو ناحیه گرمسیر و سردسیر تقسیم نمود. ناحیه کوهستانی و مرتفع، دارای آب و هوای معتدل کوهستانی است و نواحی پست کم ارتفاع آن که عمدتاً منطبق بر نوار مرزی با کشور عراق است، دارای آب و هوای گرم و نیمه خشک گرمسیری است که شامل مناطق قصرشیرین، گیلان‌غرب، سرپل‌ذهاب، تازه آباد، سومار و ... می‌شود.

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

 

صنایع دستی و سوغاتی

غذاها و نوشیدنی های بومی

مراسم و اتفاقات ویژه مناسبتی

بازی ها و نمای بومی و سنتی

موسیقی محلی

گیاهان دارویی

 

چهره استان

 

قدمت و پیشینه استان

آشنایی با مرکز استان

جاذبه های طبیعی

جادبه های تاریخی

مناطق شش گانه محیط زیست

مسیرهای گردشگری

اماکن اقامتی

مراکز خرید

تلفن های ضروری

گالری تصاویر

مطالب مرتبط

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام و نام خانوادگی 
رشته و مدرک تحصیلی 
شماره همراه  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :