کهگیلویه و بویراحمد

استان کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی بالغ بر 15504 کیلومتر مربع، بیست و هفتمین استان کشور از نظر مساحت محسوب می‌شود. به علت موقعیت ویژه‌اش این استان پل ارتباطی بین ۵ استان گردیده که بسیار حائز اهمیت است. طبق نتایج سرشماری عمومی سال ۱۳۹۰، جمعیت استان کهگیلویه و بویراحمد بالغ بر 658629 نفر بوده که معادل % 9/0 کل جمعیت کشور است. رشته‌کوههای زاگرس کل استان کهگیلویه و بویراحمد را پوشش می‌دهد و از شمال غرب به جنوب شرقی امتداد می‌یابد که موجب پیدایش کوه‌های سر به فلک کشیده و دره‌های پرآب و سرسبز با پوشش گیاهی بسیار متنوع شده است. قله دنا با ارتفاع 4409 متر بلندترین نقطه استان به شمار می‌رود. رودخانه زهره به طول ۴۹۰ کیلومتر و رودخانه مارون به طول ۴۳۸ کیلومتر از مهم‌ترین رودخانه‌های این استان هستند.

اطلاعات عمومی

 

استان کهگیلویه و بویر احمد

مرکز استان: یاسوج

تعداد و نام شهرستانها: شامل 9 شهرستان به نامهای بویراحمد، کهگیلویه، گچساران، دنا، بهمئی، چرام، باشت، لنده و مارگون.

محدوده جغرافیایی: این استان از جنوب به استان‌های بوشهر و فارس، از شرق به استان‌های اصفهان و فارس، از شمال به استان چهارمحال و بختیاری و از غرب به استان خوزستان محدود می‌شود.

آب و هوا: ارتفاعات زاگرس چون سدی در مقابل توده‌های فعال جوی مقاومت می‌کند و در تنوع آب و هوای استان بسیار موثر واقع می‌شود؛ به طوری که دو نوع اقلیم سردسیر در نواحی کوهستانی و گرمسیر در دشت و نواحی پست پدید می‌آورد.

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

 

صنایع دستی و سوغاتی

غذاها و نوشیدنی های بومی

مراسم و اتفاقات ویژه مناسبتی

بازی ها و نمای بومی و سنتی

موسیقی محلی

گیاهان دارویی

 

چهره استان

 

قدمت و پیشینه استان

آشنایی با مرکز استان

جاذبه های طبیعی

جادبه های تاریخی

مناطق شش گانه محیط زیست

مسیرهای گردشگری

اماکن اقامتی

مراکز خرید

تلفن های ضروری

گالری تصاویر

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام و نام خانوادگی 
رشته و مدرک تحصیلی 
شماره همراه  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :