گلستان

استان گلستان که در شمال شرقی ایران و شرق سواحل دریای خزر قرار گرفته با وسعتی معادل 20367 کیلومتر مربع، بیست و یکمین استان از نظر مساحت به شمار می‌رود. طبق سرشماری عمومی سال ۱۳۹۰، جمعیت استان گلستان بالغ بر 1777014 نفر بوده که معادل % 3/1 کل جمعیت کشور است. رشته کوههای البرز بخش وسیعی از نواحی جنوبی و جنوب غربی این استان را پوشش داده و همچنین دشت ترکمن (ترکمن صحرا) و دشت گرگان نیز با طبیعت ویژه، سطح استان را تا مرز بین‌المللی در قسمت شمالی استان به خود اختصاص داده است. کوه گاوکشان با ۳۸۱۳ متر ارتفاع بلندترین نقطه استان است و رودخانه اترک به طول ۵۳۵ کیلومتر از رودهای مهم این استان محسوب می‌شود.

اطلاعات عمومی

 

استان گلستان

مرکز استان: گرگان

تعداد و نام شهرستانها: شامل 14 شهرستان به نامهای علی‌آباد، کردکوی، کلاله، گالیکش، گرگان، گمیشان، گنبد کاووس، مراوه‌تپه، مینودشت، بندر گز، ترکمن، آزادشهر، آق‌قلا‏ و رامیان.

محدوده جغرافیایی: بخشی از رودخانه اترک نوار مرزی این استان را با کشور ترکمنستان در شمال استان تشکیل می‌دهد و از شرق با استان خراسان شمالی، از جنوب با استان سمنان و از طرف جنوب غربی با استان مازندران همسایه است.

آب و هوا: آب و هوای استان گلستان به علت موقعیت جغرافیایی خاص آن دارای تنوع زیادی در فصول سال است. امتداد کوه‌های البرز که نواحی جنوبی و غربی آن را پوشش داده جایگاه آب و هوای سرد کوهستانی است. در شمال این کوه‌ها، دشت‌ها و جلگه‌ها قرار دارد که خود دارای دو نوع آب و هوا است؛ یکی آب و هوای خشک و نیمه خشک که بیشتر در مجاورت بیابان‌های ترکمنستان و صحرای ترکمن قرار دارد و دیگری آب و هوای معتدل و مرطوب که به صورت نوار سبزی بین دو نوع آب و هوا یاد شده قرار دارد. در این مناطق سفره آب‌های زیرزمینی فراوان و مناسب بودن خاک، سبب رونق کشاورزی شده و بیشترین شهرهای استان در این منطقه قرار دارد.

ویژگی های فرهنگی و اجتماعی

 

صنایع دستی و سوغاتی

غذاها و نوشیدنی های بومی

مراسم و اتفاقات ویژه مناسبتی

بازی ها و نمای بومی و سنتی

موسیقی محلی

گیاهان دارویی

 

چهره استان

 

قدمت و پیشینه استان

آشنایی با مرکز استان

جاذبه های طبیعی

جادبه های تاریخی

مناطق شش گانه محیط زیست

مسیرهای گردشگری

اماکن اقامتی

مراکز خرید

تلفن های ضروری

گالری تصاویر

مطالب مرتبط

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام و نام خانوادگی 
رشته و مدرک تحصیلی 
شماره همراه  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :