گیلان

استان گیلان با وسعتی در حدود 14042 کیلومتر مربع در شمال غربی ایران و در سواحل جنوب غربی دریای خزر قرار گرفته و بیست و هشتمین استان از نظر مساحت محسوب می‌شود. طبق سرشماری عمومی سال ۱۳۹۰، جمعیت استان گیلان بالغ بر 2480874 نفر بوده که معادل % 3/3 کل جمعیت کشور بوده است. رشته کوه البرز نواحی جنوبی و غربی این استان را فرا گرفته و جلگه گیلان که از آبرفت رودخانه سفیدرود و چند رود دیگر تشکیل یافته، نیمی از مساحت استان را زیر پوشش خود گرفته است. کوه خرمدشت با ارتفاع ۳۳۹۵ متر بلندترین نقطه این استان و سفید رود به طول ۷۶۵ کیلومتر که سرچشمه آن در ۳۰ کیلومتری غربی سنندج واقع شده مهمترین رود این استان محسوب می‌شود.

اطلاعات عمومی

 

استان گیلان

مرکز استان: رشت

تعداد و نام شهرستانها: شامل 16 شهرستان به نامهای رشت، تالش، لاهیجان، رودسر، لنگرود، بندرانزلی، صومعه‌سرا، آستانه اشرفیه، رودبار، فومن، آستارا، رضوانشهر، شفت، ماسال، سیاهکل و املش

محدوده جغرافیایی: رود آستاراچای این استان را از کشور جمهوری آذربایجان جدا می‌کند و از غرب با استان اردبیل، از جنوب غربی با استان زنجان، از جنوب با استان قزوین و از شرق با استان مازندران همسایه است.

آب و هوا: استان گیلان پربارش‌ترین و پرآب‌ترین استان کشور محسوب می‌شود و به علت مجاورت با دریای خزر، دارای آب و هوایی معتدل و مرطوب است. پراکندگی بارش در نقاط مختلف استان یکسان نیست و هرچه از سمت شرق به سمت غرب استان و یا از شمال به جنوب حرکت کنید از مقدار بارش آن کاسته می‌شود.

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

 

صنایع دستی و سوغاتی

غذاها و نوشیدنی های بومی

مراسم و اتفاقات ویژه مناسبتی

بازی ها و نمای بومی و سنتی

موسیقی محلی

گیاهان دارویی

 

چهره استان

 

قدمت و پیشینه استان

آشنایی با مرکز استان

جاذبه های طبیعی

جادبه های تاریخی

مناطق شش گانه محیط زیست

مسیرهای گردشگری

اماکن اقامتی

مراکز خرید

تلفن های ضروری

گالری تصاویر

مطالب مرتبط

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام و نام خانوادگی 
رشته و مدرک تحصیلی 
شماره همراه  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :