هرمزگان

استان هرمزگان با وسعتی برابر 70697 کیلومتر مربع در جنوب ایران و در سواحل شمالی خلیج فارس واقع شده و نهمین استان از نظر مساحت محسوب می‌شود. طبق نتایج سرشماری عمومی سال ۱۳۹۰، جمعیت استان هرمزگان بالغ بر 1578183 نفر بوده که معادل % 1/2 کل جمعیت کشور است. مناطق کوهستانی، بخش عمده‌ای از این استان را در بر گرفته و کوه‌های شمالی این منطقه ادامه رشته کوه‌های زاگرس است. کوه‌های پراکنده استان به تدریج از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده و به مرور از ارتفاعات کاسته می‌شود تا سرانجام به تپه ماهور‌های آهکی، گچی و شنی تبدیل می‌شود. در قسمت‌های جنوبی زمینهای پست ساحلی که در امتداد خلیج فارس و دریای عمان قرار دارد، نواحی بیشتری را در بر گرفته است. قله هماک با ۳۲۶۷ متر بلندترین ارتفاع این استان را تشکیل می‌دهد و رودخانه مهران به طول ۳۸۲ کیلومتر از مهم‌ترین رودهای این استان است.

اطلاعات عمومی

 

 استان هرمزگان

مرکز استان: بندرعباس

تعداد و نام شهرستانها: شامل 13 شهرستان به نامهای بندرعباس، میناب، بندر لنگه، قشم، رودان، بستک، حاجی‌آباد، جاسک، خمیر، پارسیان، سیریک، بشاگرد و ابوموسی

محدوده جغرافیایی: این استان از شمال و شمال شرقی به استان کرمان، از جنوب با خلیج فارس و دریای عمان، از جنوب شرقی با استان سیستان و بلوچستان و از غرب با استان‌های فارس و بوشهر همسایه است.

آب و هوا: استان هرمزگان از مناطق گرم و خشک ایران است به طور کلی آب و هوای این استان تحت تاثیر آب و هوای بیابانی و نیمه بیابانی قرار دارد. همچنین هوای مناطق کوهستانی آن گرم و خشک و در مناطق ساحلی و جلگه‌ها گرم و مرطوب است. هوای نوار ساحلی در تابستان‌ها بسیار گرم و مرطوب است. اصولاً آب و هوای این استان همانند آب و هوای نواحی بیابانی است و نزولات جوی آن فوق‌العاده کم است.

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

 

صنایع دستی و سوغاتی

غذاها و نوشیدنی های بومی

مراسم و اتفاقات ویژه مناسبتی

بازی ها و نمای بومی و سنتی

موسیقی محلی

گیاهان دارویی

 

چهره استان

 

قدمت و پیشینه استان

آشنایی با مرکز استان

جاذبه های طبیعی

جادبه های تاریخی

مناطق شش گانه محیط زیست

مسیرهای گردشگری

اماکن اقامتی

مراکز خرید

تلفن های ضروری

گالری تصاویر

مطالب مرتبط

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام و نام خانوادگی 
رشته و مدرک تحصیلی 
شماره همراه  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :