توسعه مهارت‌های رهبری و توسعه فردی در قالب ماجراجویی در طبیعت (ویژه سازمان‌ها)

کارگاه‌ها و دوره‌ها

مجموعه کارگاه‌های توسعه مهارت‌های رهبری و توسعه فردی در قالب ماجراجویی در طبیعت (بیابان‌گردی. دوره‌های طبیعت‌گردی)
موسسه طبیعت بصورت تخصصی بر روی برگزاری دوره‌های توسعه فردی و مهارت‌های رهبری با استفاده از طبیعت‌گردی هم برای اشخاص و هم برای سازمان‌ها فعالیت می‌کند. تیم ما به عنوان یک مجموعه فعال در زمینه توسعه رهبری با استفاده از طبیعت، معتقدند که زمان آن رسیده تا شکل جدیدی از رهبری بعنوان رهبری طبیعی فراگیر شود. رهبری که لازمه‌ی پایدارتر کردن دنیای امروز و فردا، هم از نظر اجتماعی و هم از نظر زیست محیطی است.
در زیربنای تفکرات ما یک درک قوی وجود دارد که انسان به عنوان یک گونه جانوری، چیزهای زیادی برای یادگیری از طبیعت دارد. اینکه ما انسان‌ها مسئولیت روشنی برای تعامل با طبیعت به شیوه‌ای پایدار داریم. موسسه طبیعت به رشد آگاهی شرکت‌کنندگان کمک می‌کند و دید آن‌ها را به جنبه‌های مختلف رهبری طبیعی باز می‌کند. در این راه طبیعت از شما در کشف ماهیت و پتانسیل خود و آگاهی از اینکه ما با طبیعت یکی هستیم حمایت می‌کند:
در واقع طبیعت به عنوان دروازه‌ای برای رهبری در این دوره محسوب می‌شود. ما معتقدیم که برنامه‌هایمان نه تنها بر رشد شخصی شرکت‌کنندگان تأثیر می‌گذارد بلکه به طور غیرمستقیم بر رشد خانواده، دوستان، روابط، سازمان‌ها و زمین ما نیز تأثیر می‌گذارد. ما مدعی هستیم که فقط یک دوره ماجراجویانه صرف را ارائه نمی‌کنیم بلکه یک مسیر کامل برای توسعه مهارت‌های رهبری را فراهم می‌کنیم.
آموزش‌های ما در فضاهای طبیعی برای شرکت‌ها و سازمان‌ها شامل جاری سازی و توسعه فرهنگ داخلی خاص شرکت، انگیزه، کار تیمی، هماهنگی، رهبری موقعیتی، برنامه‌ریزی، مدیریت زمان و استفاده درست از منابع، از طریق اجرای برنامه‌ها و ماجراجویی‌های خاص در طبیعت است که روحیه تیمی را نیز بهبود می‌بخشد.
این برنامه‌ها برای کلیه بخش‌های شرکت‌ها مفید بوده و از طریق انجام فعالیت‌های فیزیکی در طبیعت و تکیه بر اصل یادگیری از طریق زندگی به ‌آن‌ها کمک می‌کند تا برای رسیدن به اهداف شرکتی برنامه‌ریزی کنند. در حالی که این آموزش‌ها به شرکت‌ها کمک می‌کند تا به اهداف خود دست یابند، به کارکنان فرصت یک تعطیلات متفاوت در طبیعت را نیز ارائه می‌دهد که شرکت‌کنندگان از بودن در آن لذت خواهند برد.
مجموعه ما اعتقاد دارد که یادگیری مهارت‌های رهبری در قالب سفرهای اکسپدیشن ویژگی‌هایی دارد که آن‌را از روش‌های کلاسیک و معمول دیگر متفاوت می‌کند از جمله:

1- تجربه پیچیده و ناآشنا
یک سفر بیابانی به طور طبیعی افراد را در محیط‌های ناآشنا قرار می‌دهد که برای موفقیت، نیاز دارند تا مهارت‌ها و روش‌های جدیدی را برای تعامل اتخاذ کنند. رسیدن به یک مکان دور افتاده، بدون موبایل و صرفاً با در اختیار داشتن چادر، اجاق گاز و قایق و ... برای اکثر مردم یک روال عادی در طول هفته نیست. این موضوع آن‌ها را مجبور به پیدا کردن الگوهای جدید می‌کند و دری را به روی عادات و سبک‌های کاری جدید باز می‌کند.

2- آماده‌سازی هدفمند
تعداد بسیار کمی از مردم بدون اندیشیدن تمهیدات لازم و بدون آمادگی جسمانی، تدارکاتی و ذهنی برای چالش پیش رو - و تعیین اهداف، برای یک سفر بیابان حاضر می‌شوند. در واقع شروع هر سفر اکسپدیشن مستلزم درجه بالایی از اراده و تمرکز است، که افراد را مجبور می‌کند (به معنای واقعی و مجازی) از محیط کاری روزانه خود جدا شوند. این آمادگی و هدفمندی آن‌ها را قادر می‌سازد تا با تفکر بیشتری در تجربیات پیش رو مشارکت کنند و بینش‌های غیرمنتظره‌ای در مورد رهبری و رفتار - هم با خودشان و هم با دیگران - به دست آورند.

3- بازخورد مداوم و چند منبعی
در طول سفر، شرکت‌کنندگان حجم زیادی از بازخورد در مورد رهبری و عملکرد خود را دریافت می‌کنند. نتیجه کار در یک اکسپدیشن به خودی خود بازخورد بسیار خوبی را ارائه می‌دهد – آیا تیم به جایی که می‌خواست روی نقشه برود می‌رسد (یا نمی‌رسد)، چادر خشک می‌ماند (یا نه)، و همه صبح روز بعد به موقع کمپ را ترک می‌کنند (یا متعاقباً شام در تاریکی در انتظار آن‌ها است). همچنین جلسات تشریحی گروهی را هر شب برگزار کرده و مربی‌ها و تسهیلگران سفر و همتایانشان، بازتاب‌ها، مشاهدات و توصیه‌های مؤثری را در طول سفر به هر فرد ارائه می‌دهند.

4- چالش‌های تکراری
توسعه رهبری در طبیعت وحشی نیز از ماهیت تکراری زندگی در فضای باز سود می‌برد. هر روز سفر از جهاتی متفاوت است، اما حول مجموعه چالش‌های مشابهی می‌چرخد (مانند کوله بستن، ناوبری، کمپ استراحت و غیره). هنگامی‌که با بازخورد مستمری که در بالا توضیح داده شد ترکیب شود، این تکرار به افراد فرصتی می‌دهد تا عملاً الگوهای رفتاری جدید را پس از دریافت بازخورد و با کم ترین وقفه پیاده‌سازی و تست کنند و با سنجش تفاوت‌ها در نتیجه کار، حلقه توسعه مهارت‌های خود را تکمیل کنند.

همچنین ما در این مجموعه کارگاه‌ها، 5 مهارت کلیدی راهبری را به شرح زیر در کارگاه‌های اکسپدیشن خود پیاده سازی می‌کنیم:

1- تمرین رهبری
فلسفه اساسی موسسه طبیعت این است که رهبری را می‌توان آموخت – حتی توسط کسانی که فکر نمی‌کنند توانایی طبیعی برای رهبری دارند. کلید کار تمرین است. با استفاده از یک مدل یادگیری تجربی که توسط دیوید کولب، استاد دانشکده مدیریت Weatherhead ایجاد شده است، موسسه طبیعت به شرکت‌کنندگان اکسپدیشن هر روز مسئولیت بیشتری می‌دهد تا در هنگام تصمیم‌گیری ها احساس راحتی داشته باشند و بتوانند بر اساس آن‌ها عمل کرده و در پایان نتایج خود را بر اساس تصمیم و عملکرد خود ارزیابی کنند. شرکت‌کنندگان ممکن است با انتخاب‌های کوچک شروع کنند، مانند زمان و مدت زمان استراحت گروه در پیاده‌‌روی، و با تصمیم‌گیری‌های بزرگ، مانند نقشه‌‌خوانی و اجرای یک سفر خارج از مسیر بدون کمک و نظارت، آن را پایان دهند. شرکت‌کنندگان برای تمرین راهبری و مهارت‌های رهبری پیامد محور و یادگیری دانش و مهارت‌های لازم بصورت گام به گام تلاش می‌کنند و مجبورند از اشتباهات اجتناب ناپذیر خود درس بگیرند. محمود سخت باز، استاد برجسته نظامی تیپ 65 نیروهای ویژه هوابرد ارتش و مدرس دوره‌های زنده‌مانی در طبیعت، استاد رهبری و یک مربی موسسه طبیعت، توضیح می‌دهد: «ما به آن‌ها اجازه می‌دهیم زود و اغلب شکست بخورند. "هر چه تعداد دفعات شکست آن‌ها بیشتر باشد، ماندگاری دروس طولانی‌تر خواهد بود."

2- رهبری از همه جا
با دور شدن سازمان‌ها از ساختارهای سنتی مدیریت سلسه مراتبی به سمت مدیریت مسطح، چنین فرصت‌هایی باید بیشتر به وجود بیایند. امروزه شخصی که یک پروژه را رهبری می‌کند ممکن است عنوان "مدیر" را داشته باشد، اما اغلب اینطور نیست. به شرکت‌کنندگان در دوره‌ها، آموزش داده می‌شود که در طول یک اکسپدیشن به چهار روش رهبری کنند و بسته به شرایط، رویکردهای متفاوتی را اتخاذ کنند. رهبر تعیین شده مسئولیت گروه را بر عهده می‌گیرد و تعیین می‌کند که گروه چگونه به اهداف خود دست یابد. آن شخص توسط فالوورهای فعال پشتیبانی می‌شود که با شفافیت و ارائه نظرات در تصمیم‌گیری گروهی شرکت می‌کنند. همه اعضای تیم تشویق می‌شوند تا رهبران همتا باشند و برای کمک به یکدیگر اقدام کنند. همچنین از آن‌ها انتظار می‌رود که با سازماندهی و انگیزه و مراقبت از خود، خود رهبری را اعمال کنند تا بتوانند سه نقش دیگر را به طور مؤثر بر عهده بگیرند.

3- رفتار خوب
برای موفقیت یک تیم در طبیعت، رفتار تیم بسیار مهم است. این به معنای کنار آمدن با هم در یک گروه متنوع، همکاری با هم تیمی‌ها، حل موثر تعارض و حفظ انگیزه خود و دیگران است. به عنوان مثال، یکی از اعضای تیم ممکن است زود از خواب بیدار شود تا صبحانه را در دمای زیر صفر بدون شکایت بپزد یا ممکن است کوله یک رفیق خسته را با خود حمل کند. اما خیلی اوقات، افراد بدون توجه به عواقب کار صرفا بر «انجام آن کار» تمرکز می‌کنند. این نگرش می‌تواند انسجام تیم را از بین ببرد و شما را حتی از هدفتان دورتر کند. همانطور که استاد ابراهیمی می‌گوید، در بیابان، "هیچ جایی برای پنهان شدن از کلمات بد یا اقدامات خودخواهانه وجود ندارد."

4- حفظ آرامش
تحمل در برابر ناملایمات و عدم قطعیت‌ها (TFAU) یکی دیگر از مهارت‌های مهم رهبری است. در اکسپدیشن‌ها، شرکت‌کنندگان را با نقشه‌های توپوگرافی که مسیرهای دقیق، کمپ‌ها و مکان‌های تدارکات را نشان می‌دهند مجهز می‌کنیم. اما بسیاری از عوامل را نمی‌توان از قبل شناخت: آب و هوا، شرایط زمین، برف و غیره. در طول یک اکسپدیشن، شرکت‌کنندگان اغلب نه تنها سناریو A، بلکه سناریو B را نیز کنار می‌گذارند. ما به آن‌ها می‌گوییم برای چیزهایی که می‌توانند کنترل کنند، برنامه‌ریزی کنند و چیزهایی را که نمی‌توانند کنترل کنند رها کنند، انتظار غیرمنتظره‌ها را داشته باشند، و زمانی که چنین شد خونسردی خود را حفظ کنند. مشکلات فقط با مشورت و آرامش حل می‌شوند.

5- قطع ارتباط برای اتصال
بسیاری از محققان استدلال می‌کنند که دنیای کار با سرعت بالا و با فناوری پیشرفته، توانایی رهبران را برای مشارکت در تفکر استراتژیک مورد نیاز کسب و کار کاهش داده است. موسسه طبیعت موافق است که مدیران به طور خاص نیاز دارند که گهگاه کارهای مدرن خود را کنار بگذارند تا دوباره شارژ شوند. این بدان معناست که نه تنها از لپ‌تاپ‌ها و تلفن‌های هوشمند، بلکه از دستگاه‌هایی که ظاهراً آرامش را تقویت می‌کنند، مانند iPad و تلویزیون، فاصله بگیرند. ما بر این باور هستیم که بیرون رفتن به سمت طبیعت به چیزی منتج می‌شود که راشل و استیون کاپلان، روان‌شناسان محیطی آن را «بازیابی توجه» می‌نامند. حضور در فضای باز به طور موثر مغز ما را به حالت اولیه باز می‌گرداند و به ما امکان می‌دهد مشکلات را تجزیه و تحلیل کنیم، استراتژی‌ها را ترسیم کنیم و رویاهای بزرگ داشته باشیم.

مجموعه ما از سال 2002 برنامه‌های تحول رهبری طبیعی را در طبیعت بکر ایران برای علاقه‌مندان اجرا کرده و اخیراً نیز دوره‌های سازمانی را برنامه‌ریزی کرده است. ما معتقدیم آگاهی حاصل شده از ارتباط بین انسان و طبیعت به جهانی پایدارتر کمک می‌کند. فلسفه ما در این بنیاد در نیاز به یادگیری مهارت‌های جدید رهبری برای دنیای جدید متمرکز است.

سفرهای گروهی برای کارکنان سازمان، خانواده ها و فرزندان

موسسه طبیعت از ابندای شکل‌گیری تا کنون بصورت فعال در تربیت راهنمایان طبیعت‌گردی و همینطور راهنمایان سفرهای با علایق خاص مشغول به فعالیت بوده و بسیاری از چهره‌های شاخص صنعت گردشگری از فارغ‌التحصیلان این مجموعه بوده‌اند. آشنایی با مقاصد توریستی، جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی، شبکه گسترده همکاران (آژانس‌ها، اقامتگاه‌ها، ترانسفر، راهنما و ...) در سراسر کشور ما را قادر ساخته تا برای هر سلیقه و برای هر گروهی سفرهای خاص و بیادماندی را اجرا کنیم.
در ادامه به برخی از عناوین سفرها که می‌توانند بعنوان تفریحات آخر هفته برای پرسنل محترم و خانواده‌های آنان تدارک دیده شوند پرداخته شده است:
- سفرهای تاریخی فرهنگی
- سفرهای طبیعت‌گردی
- سفرهای پرنده نگری
- سفرهای دوچرخه سواری
- سفرهای کوهنوردی
- سفر به پارک‌های ملی و بازدید از حیات وحش
- و ....

جهت کسب اطلاعات بیشتر با آدرس ایمیل tabiat@gmail.com و همینطور آدرس ایمیل آقای محمد اسدی Mohamad.asadi@gmail.com و با شماره موبایل 09124932271 در ارتباط باشید.