اصفهان

استان اصفهان با مساحتی بالغ بر 107018 کیلومتر مربع، ششمین استان کشور از نظر مساحت محسوب می‌شود و در مرکز فلات ایران واقع شده است. طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، جمعیت آن بالغ بر 4879312 نفر بوده که % 5/6 کل جمعیت کشور را تشکیل می‌دهد. استان اصفهان به علت گستردگی شامل بخش‌های متعدد کوهستانی و جلگه‌ای است. چنانکه دامنه‌های شرقی کوهستان زاگرس، قسمتی از ارتفاعات مرکزی و در قسمت‌های شرقی و جنوب شرقی نواحی پست و کویری را در برمی‌گیرد. بلندترین ارتفاعات استان شاهانکوه با 4040 متر است. نام اصفهان همیشه با زاینده‌رود همراه بوده است. این رود بزرگترین رودخانه پرآب فلات مرکزی ایران است که از ارتفاعات زردکوه بختیاری سرچشمه می‌گیرد و پس از طی مسافتی از مغرب به مشرق به طول ۴۵۰ کیلومتر جلگه اصفهان را آبیاری می‌کند و از وسط شهر اصفهان نیز عبور کرده و در ۱۴۰ کیلومتری جنوب شرقی اصفهان به تالاب گاوخونی می‌ریزد.

اطلاعات عمومی

استان اصفهان

مرکز استان: اصفهان

تعداد و نام شهرستانها: شامل 25 شهرستان به نامهای آران و بیدگل، اردستان، زواره، اصفهان، برخوار، بویین و میاندشت، تیران و کرون، چادگان، خمینی‌شهر، خوانسار، خور و بیابانک، سمیرم، شاهین‌شهر و میمه، شهرضا، دهاقان فریدن، فریدونشهر، فلاورجان، کاشان، گلپایگان، لنجان، مبارکه، نایین، نجف‌آباد و نطنز

محدوده جغرافیایی: این استان از شمال به استان سمنان و قم، از شرق به استان خراسان جنوبی، از جنوب به استان یزد، فارس و کهگیلویه و بویراحمد و از غرب به استان چهارمحال و بختیاری، لرستان و مرکزی محدود است.

آب و هوا: آب و هوای استان به طور کلی معتدل خشک است و می‌توان آب و هوای آن را به سه بخش تقسیم کرد؛ آب و هوای صحرایی، نیمه‌صحرایی و نیمه مرطوب سرد. در این استان فصول چهارگانه کاملاً مشخص و تابستان‌ها ملایم و زمستان‌ها سرد و پربرف است.

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

صنایع دستی و سوغاتی

غذاها و نوشیدنی های بومی

مراسم و اتفاقات ویژه مناسبتی

بازی ها و نمای بومی و سنتی

موسیقی محلی

گیاهان دارویی

چهره استان

چهره استان

قدمت و پیشینه استان

آشنایی با مرکز استان

جاذبه های طبیعی

جادبه های تاریخی

منازق شش گانه محیط زیست

مسیرهای گردشگری

اماکن اقامتی

مراکز خرید

تلفن های ضروری

گالری تصاویر

مطالب مرتبط

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام و نام خانوادگی 
رشته و مدرک تحصیلی 
شماره همراه  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :