کرمان

استان کرمان با وسعتی معادل 180726 کیلومتر مربع در جنوب شرقی ایران واقع شده و رتبه دوم مساحت را در کشور به خود اختصاص داده است. طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، جمعیت استان کرمان بالغ بر 2938988 نفر بوده که معادل % 9/3 درصد کل جمعیت کشور است. قسمت وسیعی از استان کرمان را دنباله ارتفاعات و کوههای مرکزی ایران در بر گرفته است و به موازات رشته کوه‌های زاگرس ادامه می‌یابد. بلندترین نقطه این استان کوه هزار با ارتفاع ۴۴۶۵ متر است. رودخانه هلیل رود، مهمترین، پرآب‌ترین و طولانی‌ترین رودخانه استان کرمان به شمار می‌آید که ۳۸۷ کیلومتر طول دارد.

اطلاعات عمومی

 

استان کرمان

مرکز استان: کرمان

تعداد و نام شهرستانها: شامل 23 شهرستان به نامهای کرمان، سیرجان، رفسنجان، جیرفت، بم، زرند، رودبار جنوب، شهربابک، کهنوج، ریگان، بافت، عنبرآباد، بردسیر، قلعه گنج، فهرج، منوجان، نرماشیر، راور، ارزوئیه، انار، رابر، فاریاب و کوهبنان

محدوده جغرافیایی: این استان از شرق با استان سیستان و بلوچستان، از شمال با استان‌های خراسان جنوبی و یزد، از غرب با استان‌های یزد و فارس و از جنوب با استان هرمزگان همسایه است.

آب و هوا: به علت اینکه بخشی از کویر لوت و لوت زنگی احمد در طرف شرق استان کرمان واقع شده، بیشترین دمای میانگین روزانه در طول سال را داراست. گرم‌ترین نقطه کره‌زمین به نام گندم بریان با دمای ۶۷ درجه سانتی‌گراد نیز در ۸۰ کیلومتری شمال غربی شهداد قرار دارد، از این رو قسمت‌های شمال، شمال غربی و مرکزی استان دارای آب و هوایی خشک و در نواحی جنوبی استان رطوبت هوا بیشتر است.

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

 

صنایع دستی و سوغاتی

غذاها و نوشیدنی های بومی

مراسم و اتفاقات ویژه مناسبتی

بازی ها و نمای بومی و سنتی

موسیقی محلی

گیاهان دارویی

 

چهره استان

 

قدمت و پیشینه استان

آشنایی با مرکز استان

جاذبه های طبیعی

جادبه های تاریخی

مناطق شش گانه محیط زیست

مسیرهای گردشگری

اماکن اقامتی

مراکز خرید

تلفن های ضروری

گالری تصاویر

مطالب مرتبط

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام و نام خانوادگی 
رشته و مدرک تحصیلی 
شماره همراه  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :