لرستان

استان لرستان با مساحتی بالغ بر 28294 کیلومتر مربع در غرب ایران واقع شده و رتبه شانزدهم را از نظر مساحت به خود اختصاص داده است. طبق سرشماری عمومی سال ۱۳۹۰، جمعیت استان لرستان بالغ بر 1754243 نفر بوده که معادل % 3/2 کل جمعیت کشور است. این استان پوشش کاملی از رشته کوه‌های زاگرس را در بر گرفته است که با جهت شمال غربی - جنوب شرقی امتداد یافته‌اند به طور کلی ناهمواری‌های این استان را می‌توان به سه بخش تقسیم کرد: نواحی کوهستانی که تقریباً کل سطح استان را پوشانده‌اند، نواحی کوهپایه‌ای که به خاطر داشتن خاک‌های حاصلخیز بیشتر مورد توجه کشاورزان بوده است و دشت‌های موجود که به صورت پراکنده به خصوص در حاشیه رودخانه سیمره دیده می‌شود. کوه سن‌بران در کوهستان اشترانکوه به ارتفاع ۴۱۵۰ متر بلندترین نقطه استان لرستان است و رودخانه کرخه با طول ۷۵۵ کیلومتر و رودخانه کشکان با طول ۲۵۵ کیلومتر از مهم‌ترین رودخانه‌های این استان محسوب می‌شوند.

اطلاعات عمومی

 

استان لرستان

مرکز استان: خرم‌آباد

تعداد و نام شهرستانها: شامل 11 شهرستان به نامهای الیگودرز، ازنا، درود، خرم آباد، بروجرد، سلسله، دلفان، دوره، کوهدشت، پلدختر و رومشکان.

محدوده جغرافیایی: این استان از شمال به استان‌های مرکزی، همدان و کرمانشاه، از غرب به استان‌های ایلام و کرمانشاه، از جنوب به استان‌های ایلام و خوزستان، از جنوب شرقی به استان چهارمحال و بختیاری و از شرق به استان اصفهان محدود می‌شود.

آب و هوا: این استان دارای سه ناحیه اقلیمی است؛ نواحی کوهستانی سرد و نیمه خشک، نواحی مرکزی معتدل و نیمه خشک و نواحی جنوبی نیمه گرم و خشک که دارای تابستان‌های بسیار گرم است.

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

 

صنایع دستی و سوغاتی

غذاها و نوشیدنی های بومی

مراسم و اتفاقات ویژه مناسبتی

بازی ها و نمای بومی و سنتی

موسیقی محلی

گیاهان دارویی

 

چهره استان

 

قدمت و پیشینه استان

آشنایی با مرکز استان

جاذبه های طبیعی

جادبه های تاریخی

مناطق شش گانه محیط زیست

مسیرهای گردشگری

اماکن اقامتی

مراکز خرید

تلفن های ضروری

گالری تصاویر

مطالب مرتبط

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام و نام خانوادگی 
رشته و مدرک تحصیلی 
شماره همراه  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :