مرکزی

در حال حاضر استان مرکزی با وسعتی بالغ بر 29127 کیلومتر مربع، رتبه چهاردهم را از نظر مساحت به خود اختصاص داده است. طبق سرشماری عمومی سال ۱۳۹۰، جمعیت استان مرکزی بالغ بر 1413959 نفر بوده که معادل % 8/1 کل جمعیت کشور است. با اینکه ارتفاعات رشته کوه‌های زاگرس تقریبا ۷۵ درصد استان را در بر گرفته است، دشتهای هموار و حاصلخیز نیز در سطح استان به صورت پراکنده دیده می‌شوند. ولیجیا با ارتفاع ۳۳۳۰ متر بلندترین نقطه استان مرکزی محسوب می‌شود و رودخانه قره چای و طول ۵۴۰ کیلومتر از مهمترین و پرآب‌ترین رودخانه‌های استان است.

اطلاعات عمومی

 

 استان مرکزی

مرکز استان: اراک

تعداد و نام شهرستانها: شامل 12 شهرستان به نامهای آشتیان، اراک، تفرش، خمین، خنداب، دلیجان، زرندیه، ساوه، شازند، فراهان، کمیجان و محلات.

محدوده جغرافیایی: این استان از شمال با استان‌های تهران، البرز و قزوین، از غرب با استان‌های همدان و لرستان، از جنوب با استان‌های اصفهان و لرستان و از شرق با استان‌های اصفهان، قم و تهران هم مرز است.

آب و هوا: تنوع آب و هوای استان مرکزی بیشتر ناشی از وجود ارتفاعات بلند و دشت‌های هموار آن است که موجب تغییرات اقلیمی می‌شود. به طور کلی سه نوع آب و هوا در سطح استان حاکم است؛ سرد کوهستانی در ارتفاعات، معتدل کوهستانی در کوهپایه‌ها و نیمه‌بیابانی در دشتهای هموار.

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

 

صنایع دستی و سوغاتی

غذاها و نوشیدنی های بومی

مراسم و اتفاقات ویژه مناسبتی

بازی ها و نمای بومی و سنتی

موسیقی محلی

گیاهان دارویی

 

چهره استان

 

قدمت و پیشینه استان

آشنایی با مرکز استان

جاذبه های طبیعی

جادبه های تاریخی

مناطق شش گانه محیط زیست

مسیرهای گردشگری

اماکن اقامتی

مراکز خرید

تلفن های ضروری

گالری تصاویر

مطالب مرتبط

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام و نام خانوادگی 
رشته و مدرک تحصیلی 
شماره همراه  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :