یزد

استان یزد با وسعتی در حدود 73477 کیلومتر مربع تقریباً در مرکز شرقی و حاشیه دشت کویر قرار گرفته و از نظر مساحت هشتمین استان کشور به شمار می‌رود. طبق سرشماری عمومی سال ۱۳۹۰، جمعیت استان یزد بالغ بر 1004770 نفر بوده که معادل % 3/1 کل جمعیت کشور است. استان یزد از نظر ناهمواری تنوع زیادی دارد و بلندترین ارتفاع آن شیرکوه با ۴۰۵۵ متر ارتفاع و پست‌ترین نقطه آن کویر سیاه کوه است که حدوداً ۹۷۲ متر ارتفاع دارد. به دلیل موقعیت جغرافیایی این استان و همجواری آن با چندین کویر و نیز کمیِ بارش‌های جوی، هیچگونه رودخانه پر آب و دائمی در سطح استان وجود ندارد. طولانی ترین رودخانه‌های فصلی آن شور بافق با ۱۵۰ کیلومتر و شور سیریز با ۱۴۰ کیلومتر هستند.

اطلاعات عمومی

 

استان یزد

مرکز استان: یزد

تعداد و نام شهرستانها: شامل 10 شهرستان به نامهای یزد، میبد، اردکان، مهریز، ابرکوه، بافق، تفت، خاتم، اشکذر و بهاباد.

محدوده جغرافیایی: این استان از شمال به استان‌های خراسان جنوبی و اصفهان، از جنوب با استان‌های کرمان و فارس، از شرق با استان‌های خراسان جنوبی و کرمان و از غرب با استان‌های فارس و اصفهان همسایه است.

آب و هوا: به طور کلی آب و هوای استان یزد تابع شرایط آب و هوایی فلات مرکزی ایران قرار گرفته و دارای اقلیم خشک و بیابانی است. بارش کم سالانه و همجواری با کویرهای خشک و پهناور با دمای بالا، از عواملی هستند که این استان را جزء مناطق خشک ایران قرار می‌دهد.

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

 

صنایع دستی و سوغاتی

غذاها و نوشیدنی های بومی

مراسم و اتفاقات ویژه مناسبتی

بازی ها و نمای بومی و سنتی

موسیقی محلی

گیاهان دارویی

 

چهره استان

 

قدمت و پیشینه استان

آشنایی با مرکز استان

جاذبه های طبیعی

جادبه های تاریخی

مناطق شش گانه محیط زیست

مسیرهای گردشگری

اماکن اقامتی

مراکز خرید

تلفن های ضروری

گالری تصاویر

مطالب مرتبط

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام و نام خانوادگی 
رشته و مدرک تحصیلی 
شماره همراه  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :