معرفی رز ایرانی
خانه / کانون‌های موسسه طبیعت / معرفی گونه‌های گیاهی / معرفی رز ایرانی

آشنایی با رز ایرانی

رز ایرانی یکی از گونه‌های اندمیک گیاهان ایران و آسیای میانه و نام علمیِ آن هم (Rosa persica) گواهی بر این اصل است.
این گل، گلبرگ‌هایی به رنگ زرد دارد که در مرکز آنها ناحیه تیره رنگ قرمز-ارغوانی دیده می‌شود. میوه‌‌های آن گرد هستند و روی آنان موهای زبری دیده می شود. این گیاه به دلیل سیستم ریشه عمیقی که دارد، توانایی بالایی در تولید پاجوش و همچنین جذب آب در مناطق کویری دارد.

رز ایرانی

رز ایرانی در اراضی بایر و حاشیه باغ‌ها و جاده‌ها می‌روید.
*نکته مهمی در مورد این گل معمولا نادیده گرفته می‌شود؛ رز ایرانی در مزارعی چون گندم، به عنوان علف هرز شناخته می‌شود.
همچنین از این گیاه برای تولید رزهای هیبرید با سایر گونه‌های رز استفاده می‌شود.

معرفی گیاه

گیاه رز

نام های دیگر رز ایرانی: ورک، علف خرس، پیشیگ دورناقی
Scientific name: Rosa persica
Rank: Species
Higherclassification: Rose
Family: Rosaceae
Other common Name: Barberry - Leaved rose

متن و تصاویر: نیلوفر عبدی

کانون گیاهان طبیعت



مطالب مرتبط


برچسب ها


ارسال پیام


 

 

 

کد بالا را در کادر وارد نمایید :

فرم مشاوره کانون گیاهان موسسه طبیعت

نام و نام خانوادگی 
می‌خواهم: * می‌توانید بیش از یک گزینه انتخاب نمایید




سایر
شماره تماس  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :