قزوین

استان قزوین در حال حاضر با مساحتی بالغ بر 15567 کیلومتر مربع، بیست و ششمین استان کشور محسوب می‌شود و به علت اینکه بر سر تقاطع شمال - جنوب و شرق - غرب کشور واقع شده از اهمیت بسیاری برخوردار است. طبق نتایج سرشماری عمومی سال ۱۳۹۰، جمعیت استان قزوین بالغ بر 1201565 نفر بوده که معادل % 6/1 کل جمعیت کشور است. بخش وسیعی از استان قزوین کوهستانی و ناهموار است و به طور کلی یکی از استان‌های مرتفع ایران به شمار می‌رود. رشته کوههای البرز تمام حاشیه شمالی استان را پوشش می‌دهد و به این جهت رودخانه‌های پرآبی در این استان جاری است. بلندترین نقطه این استان قله سیاهکلان با 4175 متر و رود شاهرود با ۲۰۵ کیلومتر از طویل‌ترین و پر آب‌ترین رودخانه‌های استان قزوین است.

اطلاعات عمومی

 

استان قزوین

مرکز استان: قزوین

تعداد و نام شهرستانها: شامل 6 شهرستان به نامهای قزوین، البرز، تاکستان، بوئین‌زهرا، آبیک و آوج

محدوده جغرافیایی: این استان از جنوب با استان‌های مرکزی و همدان، از شرق با استان البرز، از غرب با استان زنجان و از شمال با استان‌های گیلان و مازندران همسایه است.

آب و هوا: یکی از عناصر اصلی و مهم شکل دهنده آب و هوا وجود ارتفاعات است که در ریزش باران و درجه حرارت نقش موثری را ایفا می‌کند. در این استان به علت وجود ارتفاعات بلند در حاشیه شمالی بارندگی زیاد و در مناطق جنوبی دشت قزوین بارش کمتری در طول سال ثبت شده است.

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

 

صنایع دستی و سوغاتی

غذاها و نوشیدنی های بومی

مراسم و اتفاقات ویژه مناسبتی

بازی ها و نمای بومی و سنتی

موسیقی محلی

گیاهان دارویی

 

چهره استان

 

قدمت و پیشینه استان

آشنایی با مرکز استان

جاذبه های طبیعی

جادبه های تاریخی

مناطق شش گانه محیط زیست

مسیرهای گردشگری

اماکن اقامتی

مراکز خرید

تلفن های ضروری

گالری تصاویر

مطالب مرتبط

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام و نام خانوادگی 
رشته و مدرک تحصیلی 
شماره همراه  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :