کردستان

در حال حاضر استان کردستان با مساحتی بالغ بر 29137 کیلومتر مربع سیزدهمین استان کشور به شمار می‌آید. طبق سرشماری عمومی در سال ۱۳۹۰، جمعیت استان کردستان بالغ بر 1493645 نفر بوده که معادل % 2 کل جمعیت کشور است. این استان کاملاً کوهستانی و کوههای زاگرس سطح این استان را پوشش می‌دهد. ناهمواریهای آن جز کوه‌های شمال غربی ایران به شمار می‌آید و به صورت رشته کوه‌های موازی از شمال غربی به جنوب شرقی امتداد یافته است. شاهو با ارتفاع ۳۳۹۰ متر، بلندترین ارتفاع این استان محسوب می‌شود و زرینه رود (سرچشمه آن) به‌طول 302 کیلومتر از مهم‌ترین رودهای این استان محسوب می‌شود.

اطلاعات عمومی

 

استان کردستان

مرکز استان: سنندج

تعداد و نام شهرستانها: شامل 10 شهرستان به نامهای سنندج، سقز، مریوان، بانه، قروه، کامیاران، بیجار، دیواندره، دهگلان و سروآباد

محدوده جغرافیایی: این استان از شمال با استان‌های آذربایجان غربی و زنجان، از جنوب با استان¬های کرمانشاه و همدان، از طرف شرق با استان‌های زنجان و همدان و از طرف غرب با نوار مرزی بین المللی کشور عراق به طول حدود ۲۱۰ کیلومتر همسایه است.

آب و هوا: استان کردستان به دلیل وجود ارتفاعات نسبتاً بلند یکی از نقاط سردسیر کشور به شمار می‌رود که دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل است. بخش وسیعی از استان در شرایط آب و هوای کوهستانی سرد و مدیترانه‌ای قرار گرفته است.

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

صنایع دستی و سوغاتی

غذاها و نوشیدنی های بومی

مراسم و اتفاقات ویژه مناسبتی

بازی ها و نمای بومی و سنتی

موسیقی محلی

گیاهان دارویی

 

چهره استان

 

قدمت و پیشینه استان

آشنایی با مرکز استان

جاذبه های طبیعی

جادبه های تاریخی

مناطق شش گانه محیط زیست

مسیرهای گردشگری

اماکن اقامتی

مراکز خرید

تلفن های ضروری

گالری تصاویر

مطالب مرتبط

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام و نام خانوادگی 
رشته و مدرک تحصیلی 
شماره همراه  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :