مازندران

در حال حاضر استان مازندران با مساحتی بالغ بر 23842 کیلومتر مربع، هجدهمین استان از نظر مساحت محسوب می‌شود. طبق نتایج سرشماری عمومی سال ۱۳۹۰، جمعیت استان مازندران بالغ بر 3073943 نفر بوده که معادل % 1/4 کل جمعیت کشور است. رشته کوه‌های البرز تمام حاشیه جنوبی استان را پوشش می‌دهد و بیشتر سال از برف پوشیده است، به این جهت رودخانه‌های پرآبی در این کوهستان جاریست. البرز که در زبان پهلوی، هربرز خوانده می‌شود، از دو کلمه هر به معنی کوه و برز به معنی بلند و بزرگ تشکیل شده و همانند قوس عظیمی سواحل جنوبی و جنوب غربی دریای خزر را دور می‌زند و امتداد آن تا انتهای استان گیلان ادامه می‌یابد. بلندترین قله فلات ایران، کوه دماوند با ارتفاع ۵۶۷۱ متر در این استان واقع شده است. رود هراز به طول ۱۸۵ کیلومتر از طویل‌ترین و پر آب‌ترین رودخانه‌های استان مازندران به شمار می‌رود.

اطلاعات عمومی

 

استان مازندران

مرکز استان: ساری

تعداد و نام شهرستانها: شامل 22 شهرستان به نامهای گلوگاه، بهشهر، نکا، میان‌دورود، ساری، سوادکوه، سوادکوه‌شمالی، قائم‌شهر، سیمرغ، جویبار، بابل، بابلسر، آمل، فریدون‌کنار، محمودآباد، نور، نوشهر، چالوس، کلاردشت، عباس آباد، تنکابن و رامسر.

محدوده جغرافیایی: سراسر مرز شمال این استان را نوار ساحلی دریای خزر به طول ۳۳۸ کیلومتر دربرگرفته، از طرف غرب با استان گیلان، از شرق با استان گلستان و از جنوب به ترتیب از شرق به غرب با چهار استان سمنان، تهران، البرز و قزوین همسایه است.

آب و هوا: استان مازندران به طور کلی دارای آب و هوای معتدل و مرطوب که به آب و هوای معتدل خزری معروف است. تابستان‌ها گرم و مرطوب و زمستان‌های معتدل و مرطوب دارد. همچنین در بخش‌هایی از آن آب و هوای معتدل کوهستانی و سرد کوهستانی حاکم است. وجود جنگل‌های وسیع در این استان در اعتدال هوا و ایجاد رودخانه‌های پرآب نقشی اساسی و مهم دارند. رشته‌کوه‌های البرز مانند سدی در جنوب مازندران کشیده شده و مانع ورود رطوبت دریای خزر به نواحی مرکزی ایران می‌گردد.

ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی

 

صنایع دستی و سوغاتی

غذاها و نوشیدنی های بومی

مراسم و اتفاقات ویژه مناسبتی

بازی ها و نمای بومی و سنتی

موسیقی محلی

گیاهان دارویی

;
 

چهره استان

 

قدمت و پیشینه استان

آشنایی با مرکز استان

جاذبه های طبیعی

جادبه های تاریخی

مناطق شش گانه محیط زیست

مسیرهای گردشگری

اماکن اقامتی

مراکز خرید

تلفن های ضروری

گالری تصاویر

مطالب مرتبط

دوره راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی

نام و نام خانوادگی 
رشته و مدرک تحصیلی 
شماره همراه  
ایمیل 
کد بالا را در کادر وارد نمایید :